Prof.Dr. Ali Rıza Öztürkmen Erozyonla Mücadele Haftası nedeniyle gerçekleşen toplantıda “18 Milyar KG Gıda Soframıza Ulaşamadan İsraf Ediliyor” dedi.

Prof.Dr. Ali Rıza Öztürkmen “toprağımızın ve biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varmalıyız. Önlem almadığımız zaman iklimimizden, gıdamızdan, sağlığımızdan ve mirasımızdan oluruz.” dedi.

TEMA Vakfımız tarafından “Erozyonla Mücadele Haftası”nı 14 - 20 Kasım 2022 tarihlerinde, “Biyolojik Çeşitlilik, Biyolojik Çeşitlilik Kaybı ve Nedenleri”ne dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.Erozyonla Mücadele Haftası Etkinlikleri kapsamında; birçok ilimizde Çevrim İçi Webinar, Toprak Yürüyüşü, Stant Çalışmaları ve Temsilci Sunumları (Biyolojik Çeşitlilik) yapıldı.. 

Şanlıurfa’da İstiklal Ortaokul öğrencilerine hazırlanan ANG Biyolojik Çeşitlilik Projesi sunumu ve toprak konulu görüş alış verişi yapıldı. Ayrıca İl Koordinasyonunda görevli gönüllüler ve Harran Üniversitesinin Genç TEMA Grubuna Biyolojik çeşitliliğin tanınması, öneminin fark edilmesi ve çeşitliliğin korunması için yapılabileceklere ilişkin bilgi paylaşımında bulunmak amacıyla Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odasında TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Prof.Dr. Ali Rıza Öztürkmen tarafından bir sunum gerçekleştirildi.

Yapılan Etkinliğe TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Prof.Dr. Ali Rıza Öztürkmen ,TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik ve Şanlıurfa Mali Müşavirleri Odasından Necmettin Çakır katıldı. 

SES, Promosyon İhale Şartnamesine Tepki Gösterdi SES, Promosyon İhale Şartnamesine Tepki Gösterdi

Prof.Dr. Ali Rıza Öztürkmen yaptığı açıklamalarda “Ülkemizde her yıl 648 milyon ton toprağın erozyona uğradığını, erozyonumuz dünya ortalamasının 4 katı olduğu, gıdamızı ürettiğimiz tarım topraklarımızın %39’unda, meraların ise %54’ünde erozyon görülüyor. Gıda üretiminin giderek çok daha önem kazandığı dünyamızda topraklarımızın sağlığının, üretkenliğinin korunması için tarım arazilerinde, çiftçilerimizin erozyona karşı alabilecekleri önlemler alınmalı ve erozyon kontrol çalışmaları yapılmalıdır.

 Ülkemizdeki biyolojik çeşitlilik, ne kadar fazlaysa ekosistemler de o kadar güçlü ve değişen çevre koşullarına karşı çok daha dirençli olur. Bu nedenle toprağımızı ve biyolojik çeşitliliğin öneminin farkına varıp, doğayla uyumlu yaşamalıyız. Önlem almadığımız zaman iklimimizden, gıdamızdan, sağlığımızdan ve mirasımızdan oluruz. Dünyada yılda 1.5 milyar tona yakın gıda çöpe gidiyor. Bunun dünya ekonomisine maliyeti tam 1 trilyon dolardır. Yine BM raporuna göre, 3,1 milyar insan gıdaya erişimde sıkıntı çekiyor ve sağlıklı beslenemiyor ve 828 milyon insan ise aç kalıyor. 

 Türkiye'de yılda 18 milyar kilogramın üzerinde gıda soframıza bile ulaşamadan israf ediliyor. Bu daha basit bir anlatımla Türkiye'de soframıza gelen her tabağın yarısı çöpe gidiyor” dedi.