29 yıllık ustadan kültürel eserler

Şanlıurfa’da telkari mesleğini bütün incelikleriyle yürütmeye devam eden Nihat Yıldırım, telkari mesleğini aile büyüklerinden öğrendiği ve bunu yaklaşık 29 yıldır yaptığını söyledi.

17-12-2018 15:55

Haber:HASAN RAY / URFADASİN.com

Şanlıurfa Türkiye’nin ve Mezopotamya bölgesinin kadim kentlerinin başında geliyor. Birçok farklı alanda kendini ön plana çıkarmayı başaran Şanlıurfa’da icra edilen meslekler de kenti öne çıkarıyor. Tarihten bu yana icra edilen dericilik, kürkçülük, demircilik, bakırcılık gibi mesleklerin yanında bir telkari mesleği var. Telkari ustaları doğal taşlardan yaptıkları yüzük, kolye, tespih ve süs eşyaları kentin kültürel zenginliğine değer katıyor.

29 yıldır bu işi yapıyorum

29 yıllık meslek hayatında sürekli olarak farklı eserler ortaya koymaya çalıştığını belirten Yıldırım, “Ben bu işi aile büyüklerimden öğrendim. Aile büyüklerim bu mesleği icra ederken ben de onlarla çalışıp öğrendim. Şu anda Şanlıurfa’da bu mesleği icra ederek hem geçimimi sağlıyor hem de mesleğin ileriye taşınması için elimden gelen çabayı gösteriyorum. Baba mesleklerinin yok olmaması için çabalamak gerekiyor” dedi.

Doğal taşlardan yapılıyor

Yaptıkları işin genel manada doğal olduğunu söyleyen Yıldırım, “Biz burada fabrikasyon ürünler kullanmıyoruz. Biz doğada bulunan taşları toplayıp gerekli işlemlerden geçirdikten sonra satıyoruz. Bu ürünlerimizi kehribardan yapıyoruz. Bu kehribarı yurt dışından ve yurt içinden de alıyoruz. Tamamen doğal taşlardır bu yüzden insan sağlığına hiç zararları yoktur” diye konuştu.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.