02-Aralık-2021 - Perşembe

Aftan Kimler Yararlabilecek

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) seçim vaatleri arasında bulunan ‘af vaadi’ meclise sunuldu. Bu teklife göre kim aftan yararlanabilecek.

24-09-2018 13:15

Teklif ile ilgili konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, "Teklif 19 Mayıs 2018 öncesi suçları kapsıyor. Teklif cezalarda 5 yıllık indirimi kapsıyor.

Hangi suçların kapsam dışı olduğunu da belirten Yıldız, “Devlet güvenliğine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, soykırım ve insanlığa karşı suçlar, kasten adam öldürme, Vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar, işkence, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, Kanunun amacı belli, biz devlete karşı işlenen suçları kapsam dışında tuttuk” dedi.

162 Bin Kişi Yararlanacak

Kaç kişinin bu aftan yararlabaileceiğini de açıklayan Yıldız, “Türkiye'de tutuklu hükümlü sayımız 253 bin civarında. Bunlardan terör suçlusu olarak 25 bin 63 hükümlü, 20 bin 643 tutuklu var. Adam öldürme suçundan 22 bin 610 hükümlü, 5 bin 664 tutuklu var. Kanun kapsamı dışında olanları çıkınca 162 bin tutuklu ve hükümlü bu düzenlemeden faydalanacaktır. Bunlar adli suçlar, devlete karşı işlenen suçlar değil” diye konuştu.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.