10-Mayıs-2021 - Pazartesi

Ağaslan: 460 Bin Euro Değil, Haber Yalan !

Anadolu Spor Yazarları Derneği Başkanı Mehmet Ağaslan, dernek üyesi Ömer Dodanlı’ya ait haber sitesinde yapılan “ASKF’nin 460 bin Euro’luk hibesi ayyuka çıktı!” başlıklı haber ile ilgili zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

25-07-2020 13:00

Anadolu Spor Yazarları Derneği Başkanı Mehmet Ağaslan yapılması planlanan ancak Korona Virüs salgını tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenen seçim için, yapılan çalışmalar ve seçimde aday olan Şanlıurfa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Aktaşoğlu’nu yıpratmak amacıyla yapılan yalan ve yanlı haberler ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Ağaslan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Yapılması planlanan ve Korona Virüs tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenen Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı seçimi için yapılan çalışmaları hayretler içinde izliyorum. Yalan, yanlış, iftira ve algılarla yapılan seçim çalışmalarının Şanlıurfa sporuna fayda değil zarar getireceği kanaatindeyim. Amatör spor kulüplerine ve sporcularına nasıl faydalı oluruz zihniyeti yerine maalesef biz nasıl o koltuğa oturabiliriz zihniyeti oluşmuştur. O koltuk sevdası ne yazık ki insanları yalana ve yanlış yapmaya sevk etmiştir.
 
“Üyemiz yanlış yapmıştır”
Anadolu Spor Yazarları Derneği’nin bir üyesi olan Sayın Ömer Dodanlı’ya ait internet haber sitesinde yayınlanan “ASKF’nin 460 bin Euro’luk hibesi ayyuka çıktı!” başlıklı haberde, “Alınan bilgilere göre ne böyle bir hibenin olduğu ne de böyle bir projenin olduğu öğrenildi.” İfadeleri de haberin tamamen araştırılmadan masa başında oturarak yapıldığının göstergesi olmuştur. Öncelikle şunu belirtmek isterim Şanlıurfa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu dernekler kanunu ile yönetilmektedir. Bağlı bulunduğu bir kurum var fakat Şanlıurfa ASKF hiçbir kurumun yâda STK’nın şubesi değildir.  Buda haberi yapan arkadaşların olaydan ne kadar bihaber olduklarının diğer bir göstergesidir. Dernek üyemiz olan Sayın Ömer Dodanlı’nın sahibi olduğu haber ajansı yanlı ve yanlış haber yapmıştır. “Çamur at izi kalsın” mantığı ile haber yapmak, seçim öncesi belge olmadan Şanlıurfa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı ve adayı Mehmet Aktaşoğlu’nu yıpratmak, kamuoyunda yalancı göstermek, amacıyla yapılan her haber mahkeme konusudur. Üyemiz olan bu arkadaşımızın konuyu iyi araştırıp kendi şahsına yakışacak olan hareketi ve eylemi yapacağını düşünüyorum.
 
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü kurumundan bihaber!
Konu ile ilgili haber için ilgili internet sitesine açıklamalarda bulunan ve Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü görevine vekâleten atanan Halil Eren’in açıklamalarını da kınıyorum. Söz konusu haber için ilgili internet sitesine verdiği demeçte, “Bizimle ilgisi yok onun, bizim öyle bir projemiz ve işimiz de yok. Böyle planlanan bir şey de yok. Bilgimiz dışındadır. 460 bin Euro’nun olup olmadığını da bilmiyorum. Gelen herhangi bir bilgi ve teyit yok onunla alakalı. Gençlik spor ile ilgili böyle bir şey yok. Ayrıca hibe ile ilgili de bir bilgim yok benim. Bozova’daki Gençlik kampı dışındaki projeden başka Avrupa Birliği’nden alınan bir şey yok. Bilgimizde yok haberimizde” ifadelerini kullanan Şanlıurfalı siyasilerin anlaşamaması sonucu Bakanlık tarafından Şanlıurfa’ya vekâleten atanan müdürümüzün, konu ile ilgili gerekli bilgiye sahip olmadığı görüldü. Kendi kurumundan bihaber olan Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Halil Eren’in Şanlıurfa sporuna ve gençliğine nasıl hizmet edeceğini merak ediyorum. Ak Parti İl Başkanımız Bahattin Yıldız, Sayın Valimiz Abdullah Erin ve Milletvekillerimizin bir an önce kendi kurumundan bihaber olan müdürümüz ile ilgili ortak bir karar almalarını bekliyorum.
 
460 bin Euro’nun belgesi var!
Amatör Spor Kulüpleri Başkanı Mehmet Aktaşoğlu’nun Güneydoğu TV’de katıldığı “Amatörün Sesi” programında Maşuk bölgesinde yapılan olan sahanın bakanlık tarafından yapılacak olan tesisler kapsamına alındığını ve ihaleye çıkarılacağını ayrıca 460 bin euro bütçe ayrıldığını ifade etmişti. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 01.06.2020 tarihli 73133786-756.01[020]-E.560796 sayılı FRITT-II Projesi konulu yazıyı Adana, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya Mardin, Osmaniye, Diyarbakır ve Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerine göndermiştir. Söz konusu yazıda bu illerde yapılacak olan tesislerin yatırım ve tefrişat giderleri için 21.920.000 Euro, ayrıca sadece Şanlıurfa için Eyyübiye’de yapılacak Gençlik Merkezi için 1.300.000 Euro, Halfeti’de yapılacak olan spor salonu için 665.000 Euro, Bozova’da yapılacak olan Gençlik Kampı ve Spor Salonu Kompleksi için 3.015.000 Euro ve Karaköprü’de yapılacak olan futbol sahası içinde 460.000 euro yatırım ve tefrişat giderleri gösterilmiştir. Söz konusu projede Şanlıurfa’ya ayrılan bütçe 5.440.000 Euro’dur.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.