Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın AK Parti’den istifa etmesi Türküye gündemine oturdu. Şanlıurfa ve Türkiye günlerdir Fakıbaba’nın Ak Partiden istifasını konuşuyor.


Ahmet Hakan da Hürriyet Gazetesindeki köşesinde bugün buna değindi. 
Ahmet Hakan, Fakıbaba’ya dair köşe yazsını Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül  ne diyor ara başlığı ile yazdı.
İŞTE O BÖLÜM
FAKIBABA’nın istifası için “aşırı lokal bir istifa” yorumunu yapmıştım. Çünkü Fakıbaba, istifasına gerekçe olarak genel siyaset yerine Şanlıurfa siyasetini göstermişti.

E madem aşırı lokal bir istifadır bu, o zaman konuşması gereken kişiler yerel kişiler olmalıdır.
Mesela Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül. Acaba konuya nasıl yaklaşıyor?

Beyazgül, Fakıbaba için şunları söylüyor:

- “Şanlıurfa siyasetini dizayn etmeye kalkıştım ama çok etkili olamadım. Bu nedenle istifa ediyorum” diyerek istifa etseydi çok daha isabetli davranmış olurdu.

BBP Genel Başkanından Vali İle Belediye Başkanına Ziyaret BBP Genel Başkanından Vali İle Belediye Başkanına Ziyaret

- Fakıbaba’dan duymamız gereken şuydu: “Şanlıurfa bana her şeyi verdi. Belediye başkanlığını verdi. Milletvekilliğini verdi. Bakanlığı verdi. Ama ben Şanlıurfa’ya hiçbir şey veremedim. Bu nedenle istifa ediyorum.”

- Fakıbaba’nın gerekçesi ne? “Ben bu insanlarla, bu partiyle yapamıyorum. Bu nedenle ayrılıyorum” diyor. Siyasette her türlü imkânsızlıkla karşılaşırsınız. Mazeret üretmek olmaz. Halkı ağlama duvarı haline getirmek olmaz. Zorluklarla mücadele etmek gerekir. “Ben yapamadım, gidiyorum” demek, işin kolayına kaçmaktır.