24-Ocak-2022 - Pazartesi

AK Parti'de Yeni MYK Belli Oldu!

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirledi.

22-08-2018 11:19

AK Parti kongresinden kareler
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin yeni MYK üyelerini belirledi. Parti Sözcülüğüne Ömer Çelik getirildi. Teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı Erkan Kandemir oldu.
AK Parti'nin yeni Merkez Yürütme Kurulu'nda Genel Başkanvekilliğine Numan Kurtulmuş getirildi.
AK Parti'de Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Hayati Yazıcı, Genel Sekreterliğe Fatih Şahin getirildi.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, partisinin yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirledi. 
Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Merkez Karar ve  Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında,  AK Parti Kongresi'nin büyük bir coşkuyla yapıldığını söyledi.
Salonun içinde ve dışında son derece dinamik bir topluluk olduğunu  belirten Çelik, her kongrenin bir yandan AK Parti'nin ilkelere dayanan  geleneğinin sürdürülmesi açısından, diğer yandan da AK Parti'nin tazelenmesi,  gücünün, enerjisinin yenilenmesi açısından çeşitli sentezler ortaya çıkardığını  dile getirdi.
Bu kongrede de AK Parti geleneğinin taşınması, yaşatılması, aynı  zamanda da bunun yeni enerjilerle, yeni dinamiklerle donatılması şeklinde bir  sentezin ortaya çıktığını vurgulayan Çelik, "Kuşkusuz önemli olan şudur: AK Parti  kongreleri, Türk demokrasi hayatının dönüm noktalarıdır. Her zaman için AK Parti  kongrelerinden sonra yeni reform süreçleri, yeni atılım süreçleri ortaya  çıkmıştır. Bir bakıma Türk siyasi hayatında, AK Parti kongrelerinin Türk siyasi  hayatında yarattığı evreleri olarak okuyabiliriz." diye konuştu.
Göreve getirilenlerin birçoğunun MKYK ve MYK'de görev aldıklarını  ifade eden Çelik, "AK Parti MKYK'sini de AK Parti'nin en üst yönetim organı  olmasının yanı sıra bir siyaset okulu, Türkiye'ye dönük demokratik  perspektiflerin geliştirildiği bir düşünce okulu olarak değerlendiririz her  zaman. Bu nedenle de AK Parti'de birikimi temsil eden arkadaşlarımızla,  yenilenmeyi temsil eden arkadaşlarımız arasında verimli bir iletişimin ortaya  çıktığı bir zemin olarak da düşünürüz." değerlendirmesinde bulundu.
Bu çerçevede Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın yeni MKYK'ye seçilenleri tebrik ettikten sonra yeni dönemdeki  hedeflerle ilgili değerlendirme yaptığını anlatan Çelik, şöyle devam etti:
"En önemli meselemiz, yeni MKYK'mizin Türkiye'deki meseleleri  kucaklayan, kavrayan, buna yönelik toplumsal talepleri dikkate alan, bu toplumsal  talepler temelinde siyasi temsil üreten bir işlevi ortaya koymasıdır çünkü en üst  yönetim organıdır, en üst siyasi organdır. Sadece AK Parti'ye, partinin kurumsal  kimliğine yön vermekle kalmaz, aynı zamanda Türkiye'de sivil siyasetin  gelişmesine, sivil siyasetin yönetilmesine, sivil siyasetin çeşitli ulaştığı  evrelerin değerlendirilmesine de MKYK düzeyinde bakılır, değerlendirilir ve ele  alınır."
MKYK'den MYK çıktığını hatırlatan Çelik, Merkez Yürütme Kurulu'na  ilişkin Genel Başkan Erdoğan'ın değerlendirdiği isimleri açıkladı.
Buna göre, AK Parti'nin yeni Merkez Yürütme Kurulu'nda Genel  Başkanvekilliğine Numan Kurtulmuş'un, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel  Başkan Yardımcılığına Hayati Yazıcı'nın Genel Sekreterliğe Fatih Şahin'in  getirildiğini belirten Çelik, Erkan Kandemir, Ali İhsan Yavuz, Mahir Ünal, Cevdet  Yılmaz, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Özhaseki, Lütfi Elvan, Jülide Sarıeroğlu,  Vedat Demiröz, Hamza Dağ, Leyla Şahin Usta ve Çiğdem Karaaslan'ın da listede yer  aldığını kaydetti.
Parti sözcülüğü görevini de kendisinin yürüteceğini ifade eden Çelik,  MYK'nin Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın başkanlığında  toplanacağını söyledi.
Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bu MKYK ile ilgili söylemek istediğim şey, özellikle kadın  üyelerimizin ve genç üyelerimizin güçlü bir şekilde temsil edilmesine önem  verilmiştir. En genç arkadaşımız 21 yaşındadır. Bu şekilde birikimle genç  üyelerimiz arasında uygun bir denge, uygun bir sentezin ortaya çıkmasına özen  gösterilmiştir. AK Parti MKYK'si ve AK Parti MYK'si, Türkiye'de sivil siyasetin  gelişmesi için, Türkiye'de sivil siyaset alanının, demokratik siyasetin  güçlenmesi için güçlü siyasi aktörler, güçlü siyasi öznelerdir.
O sebeple bugünkü kongremizde ortaya çıkan bu tablonun ülkemize, bütün  yakın çevremize, dünyadaki bütün demokratik güçlere hayırlı olmasını diliyoruz.  Bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz."
AK Parti MYK'de 9 yeni isim 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, partisinin 6. Olağan Büyük Kongresi sonrasında yeni Merkez  Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirledi. 
Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez  Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken, yeni sözcü Ömer Çelik,  AK Parti MYK üyelerini açıkladı.
Buna göre, Genel Başkanvekilliğine Numan Kurtulmuş ve Parti  Sözcülüğüne Ömer Çelik getirilirken, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel  Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Erkan Kandemir, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz,  Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Dış İlişkilerden  Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sosyal Politikalardan Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel  Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Lütfi Elvan, Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Vedat Demiröz, Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ,  İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Çevre Şehir  ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Genel  Sekreteri ise Fatih Şahin oldu.
MYK'de 9 yeni isim
AK Parti'de 9 yeni isim, MYK'de görev alırken, 6 isim koltuğunu  korudu. Önceki dönemde bakan olarak görev yapan 6 isim MYK'de yer bulurken, bir  genel başkan yardımcısının görev alanı değişti.
Partide Binali Yıldırım'ın yerine Numan Kurtulmuş Genel  Başkanvekilliğine, Mahir Ünal'ın yerine ise Ömer Çelik Parti Sözcülüğüne  getirildi. Parti Sözcülüğü makamı, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan  Yardımcılığından ayrıldı.
Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Mustafa Ataş'ın  yerine Erkan Kandemir atanırken, Ali İhsan Yavuz, Seçim İşleri Başkanlığı  görevini Ahmet Sorgun'dan devraldı.
Öznur Çalık'tan boşalan Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan  Yardımcılığına Fatma Betül Sayan Kaya, Erol Kaya'nın başkanlığını yürüttüğü Yerel  Yönetim Başkanlığına Mehmet Özhaseki getirildi.
Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı  görevini Harun Karacan'ın yerine Jülide Sarıeroğlu, İnsan Haklarından Sorumlu  Genel Başkan Yardımcılığı görevini ise Ravza Kavakcı Kan'ın yerine Leyla Şahin  Usta üstlendi.
Daha önce Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı  görevini yürüten Cevdet Yılmaz, görevini Lütfi Elvan'a devrederken, kendisi de  Mehdi Eker'in yerine Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına atandı.
6 eski bakan MYK'de
Geçen dönem Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olan Ömer Çelik,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanı olan Jülide Sarıeroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet  Özhaseki, Kalkınma Bakanı olan Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı olan Numan  Kurtulmuş, MYK'de yer aldı.
6 isim koltuğunu korudu
Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati  Yazıcı, Genel Sekreter Fatih Şahin, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Mahir Ünal, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Vedat Demiröz, Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem  Karaaslan ile Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ MYK'deki  koltuğunu korudu.
Öte yandan partinin Disiplin Kurulu Başkanlığına Ahmet Aydın'ın,  Demokrasi ve Hakem Kurulu Başkanlığına Yalçın Akdoğan'ın, Etik Kurulu  Başkanlığına ise Mehmet Ali Şahin'in getirildiği öğrenildi.
AK Parti MYK'da devir teslim töreni
AK Parti'nin yeni Merkez Yürütme Kurulunda (MYK) Dış  İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Cevdet Yılmaz, görevi  Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker'den devraldı. 
 
Parti Genel Merkezinde Dış İlişkiler Başkanlığında devir teslim töreni  yapıldı.
Dış İlişkiler Başkanlığı görevini devreden Eker, Cevdet Yılmaz'a yeni  görevinde başarılar diledi. Eker ve Yılmaz devir teslim töreninde birbirlerine  çiçek verdi.
Önceki MYK'de Ekonomi İşleri Başkanlığından sorumlu olan Yılmaz, yeni  MYK'de Dış İlişkiler Başkanlığı görevine getirildi.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.