13-Haziran-2021 - Pazar

Akaryakıt Dağıtım Şirketlerinin Ocak Ayı Bayi Karnesi

Yeni yılın ilk ayında kaç bayinin lisansı sonlandırıldı, kaç bayilik lisansı verildi? Hangi akaryakıt dağıtım şirketi kaç bayi transfer etti, kaç bayi kaybetti?

01-02-2021 19:05

Enerjitime.com’un Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) petrol piyasasındaki bayi lisans verilerinden derlediği bilgilere göre; 2021 yılının Ocak ayında 116 yeni bayilik lisansı verildi. 110 bayinin lisansı sonlandırılırken, 191 bayi transfer oldu.

İKİ BAYİNİN FAALİYETİ GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

2021 Ocak ayında üç bayinin lisansı tadil edildi. Öte yandan, yazılı olarak talep edilen bilgi-belgelerin süresi içerisinde sunulmaması ve başka bir dağıtıcı firmaya ait kurumsal kimlik belirtilerini mevzuatta belirtilen süre içerisinde kaldırmaması fiilleri nedeniyle iki bayinin faaliyetleri de geçici olarak durduruldu.

YENİ BAYİ SAYISINDA PETROL OFİSİ BİRİNCİ

Pazar payına ilk 5 sırada yer alan dağıtım şirketlerinin bayi lisans hareketleri incelendiğinde, Petrol Ofisi 14 bayilik lisansıyla en fazla yeni bayi edinen dağıtım şirketi oldu. Petrol Ofisi’ni 11 bayi lisansıyla Opet ve 9 bayi lisansıyla Güzel Enerji takip etti. Shell ve BP ise 5’er yeni bayilik edindi.

11 PETROL OFİSİ BAYİSİNİN LİSANSI SONLANDIRILDI

Son bir aylık dönemde Petrol Ofisi bayilerinden 11’inin lisansı sonlandırıldı. Güzel Enerji’nin 10, Opet’in 8, BP’nin 6 ve Shell’in 3 bayisinin lisansı sonlandırıldı.

EN FAZLA BAYİ KAYBEDEN OPET OLDU

Öte yandan en fazla bayi kaybeden şirket Opet oldu. Söz konusu dönemde Opet 10, Petrol Ofisi 9, Güzel Enerji 2 ve BP 2 bayisini başka dağıtım şirketlerine kaptırdı. Shell ise tüm bayilerini korudu.    

PETROL OFİSİ TRANSFERDE FARK ATTI

Petrol Ofisi, 9 bayi ile en fazla transfer gerçekleştiren dağıtım şirketi oldu. Opet 6, Shell 4, Güzel Enerji 1 bayi transfer ederken BP bayi transferi gerçekleştiremedi.

PETROL PİYASASINDA FAALİYET GÖSTEREN İLK 10 DAĞITIM ŞİRKETİNİN BAYİ SAYILARI

PETROL OFİSİ ANONİM ŞİRKETİ 1849
OPET PETROLCÜLÜK ANONİM ŞİRKETİ 1748
SHELL & TURCAS PETROL ANONİM ŞİRKETİ 1065
GÜZEL ENERJİ AKARYAKIT ANONİM ŞİRKETİ 890
BP PETROLLERİ ANONİM ŞİRKETİ 762
TP PETROL DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ 705
AYTEMİZ AKARYAKIT DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ 537
TERMOPET AKARYAKIT ANONİM ŞİRKETİ 519
AKPET AKARYAKIT DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ 500
KADOOĞLU PETROLCÜLÜK 394

Kaynak: Enerjitime

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.