27-Şubat-2021 - Cumartesi

Akaryakıt Kaçakçılığı Operasyonunda Son Durum

Akaryakıt üzerinden yapılan vergi kaçakçılığı soruşturmasında gözaltına alınan şüphelilerin bir kısmı emniyetten adliyeye sevk edildi.

22-01-2021 15:11

Gelen son dakika haberine göre; “Silici” adı verilen operasyonda akaryakıt üzerinden vergi kaçırdıkları gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 72 kişiden 19’u tutuklandı.

Edinilen bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında geçtiğimiz hafta Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ve MASAK, akaryakıt üzerinden vergi kaçakçılığı ve nitelikli dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne geniş çaplı operasyon başlatmış, “Silici” koduyla gerçekleştirilen operasyonda milyarlarca lira vurgun yapan 220 dolandırıcı hakkında işlem yapmıştı.

Akaryakıt üzerinden büyük vergi kaçakçılığının ortaya çıkarıldığı soruşturmada yakalanan şüphelilerin bir kısmı, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca (KOM) 15 ve 16 Ocak’ta akaryakıt sektöründeki yasa dışı faaliyetlere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 220 şüpheliden 145’i, işlemlerinin ardından emniyetten serbest bırakıldı.

16 KİŞİNİN SORGUSU DEVAM EDİYOR

Adliyeye sevk edilen 72 zanlıdan 19’u tutuklanırken, biri ev hapsi olmak üzere 37 şüpheli hakkında adli kontrol hükümleri uygulandı. Şüphelilerden 16’sının ise savcılık sorgularının sürdüğü bildirildi. Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan 3 kişiye ise sağlık nedenlerinden dolayı işlem yapılmadığı ve tedavilerinin ardından adliyeye çıkarılacakları belirtildi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ve MASAK ile İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesince gerçekleştirilen operasyonda, devletin 5 yılda 15 milyar lira vergi kaybına uğratıldığı tespit edilmişti.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.