Akçakale’de, Satrancın Atası Mangala Turnuvası Heyecanı

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde belediye zeka ve stratejiye dayalı "mangala" turnuvası başlattı.  Satrancın atası olarak da tabir edilen mangala turnuvası için hazırlıklar ve müracaatlar geçtiğimiz gün sona erdi.

12-06-2021 16:10

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde belediye zeka ve stratejiye dayalı "mangala" turnuvası başlattı.  Satrancın atası olarak da tabir edilen mangala turnuvası için hazırlıklar ve müracaatlar geçtiğimiz gün sona erdi. Kıl çadır altında başlayan ödüllü turnuva 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ne kadar devam edecek.

Yaklaşık 5 asırdır İki kişiyle oynan mangalaya Akçakale’de özellikle orta yaş üstü erkekler yoğun ilgi gösteriyor. Geçmişte bu oyunu bahçelere çukurlar kazarak toprak üstünde oynayan Akçakaleliler Kış günlerinde ise oynayamıyordu. Ancak son yıllarda mangala oyunu için hazırlanan tahtalar sayesinde uzun kış gecelerinde ünlerinde de oynayabiliyor. Akçakale’de orta yaş üstü erkeklerin mangala tutkusunu dikkate alan Belediye bu yıl ilk kez ödüllü turnuva düzenledi.

Turnuvanın finalistleri 15 Temmuz 2021 tarihinde oynanacak final maçı ile belirlenecek ve ödüller sahiplerini bulacak.  Ödül olarak ne verileceği açıklanmadı.

MANGALA

16. yüzyıla kadar Osmanlı Devleti döneminde Türkler tarafından oynanan mangala, 4 temel kuraldan oluşuyor. Oyun, kurayla başlıyor. Süre sınırlaması olmayan oyun, iki kişi ile oynanıyor. Mangala setinde 48 taş bulunuyor. Hazinesine en çok taşı biriktiren rakibine üstünlük sağlıyor. Beş set üzerinden oynanan oyunu, en fazla seti alan kazanıyor.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.