19-Ocak-2022 - Çarşamba

Akçakale'de Zabıtalar Göz Açtırmıyor!

Akçakale Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, ilçe genelindeki okul kantinleri ve okul çevresindeki bakkallarda sıkı denetim gerçekleştirdi. 

27-09-2018 17:23

Akçakale Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler ile Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğüne bağlı gıda mühendisleri, okul kantinleri ve okul çevresindeki bakkal ve marketlerde sıkı denetim gerçekleştirdi. 
Eğitim - öğretim yılının başlaması nedeniyle kantinlerde ve okullara yakın bölgelerdeki market ve bakkallarda öğrencilerin sağlığını tehdit edecek unsurları ortadan kaldırmak için harekete geçen ekipler, denetimler kapsamında okul kantinlerinin hijyen kurallarına uyup uymadığı, satılan ürünlerin son kullanma tarihi ve işletmelerin ruhsatları kontrol edildi. Denetim sırasında bazı okullarda açıkta satılan yiyeceklerin cam kaplarda satılması gerektiği halde plastik kaplarda satıldığı, bazı etiketlerin yanlış basıldığı, ürünlerin üzerinde fiyat etiketi olmadığı, satışı yasak olsan yağlı cips ürünlerin ve gazlı içeceklerin satıldığı görüldü. Denetimlerde kurallara uymayan, satışı yasak olan ürün satan bazı kantin sahipleri ise uyarıldı ve haklarında tutanak tutuldu. Kantinlerin ruhsatlarını da kontrol eden zabıta ekipleri, kantin çalışanlarına uymaları gereken kuralları anlattı. 
"Çocuklarımızın sağlığı çok önemli" 
Çocukların okul içinde beslenmelerine katkı sağlayan kantinlerin temizliğine büyük önem verdiklerini aktaran Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, "Özellikle bu kantinlerimizde ruhsatlı olarak temiz ve hijyenik şartlarda hizmet verilip, verilmediğini denetliyoruz. Çocuklarımızın sağlığı çok önemli. Dolayısıyla satılan ürünlerin gazlı içecekler, yağlı yiyecek olmaması lazım. Diğer hijyenik koşullara da önem veriyoruz. Bizim kendi yönetmeliğimize, belediyemizin emir ve yasaklar yönetmeliğine bunların karşılığı olan idari para cezalarını, uyarılarını yapıyoruz. Eksikler devam ediyorsa da peyderpey idari para cezalarından kapatma cezalarına kadar gidiyoruz” diye konuştu. 
Akçakale ekipler tarafından denetimlerinin belirli periyotlarla tüm okullarda devam edeceği belirtildi. 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.