Suriye’nin Kuzeyinde terör hedeflerine yapılan hava hareketleriyle birlikte Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesindeki Gümrük Kapısı’nda geçişler durduruldu.

Günde yaklaşık 100 aracın Akçakale Gümrük kapısından Suriye Tellebyad’a Valiliğin İdari izniyle geçiş yaparken son gelişmelerden dolayı buna kısıtlama getirildi. 

Kaymakam Duman, Birecik Kelaynak Kuşları Hakkında Bilgi Aldı Kaymakam Duman, Birecik Kelaynak Kuşları Hakkında Bilgi Aldı

Hafta başı pazartesi günü (21.11.2022) öğleden sonra getirilen kısıtlamadan dolayı Akçakale Gümrük Kapısını kullanan vatandaşlar arayışa geçti.

Akçakale Gümrük Kapısı’na sınırlama getirilmesinin ardından vatandaşlar Şanlıurfa’nın bölge milletvekiline ulaşarak yaşadıkları sorunu aktardı ve yardımcı olmalarını istediler.

Onlardan biri de Çiftçi Grup A.Ş.’den Halil Çiftçi.  Urfadasın haber sitesine konuşan Halil Çiftçi “Akçakale Gümrük Kapısı hiçbir sebep yokken kapandı. Görünürde bizim bölgede her hangi bir ses ve saldırı yok ama neden Akçakale Gümrük Kapısı kapandı anlayamadık.” ifadelerini kullandı.

SADECE TEMEL GIDA MADDESİNİN GEÇİŞİNE İZİN VERİLİYOR

Urfadasın haber sitesine konuşan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay ise ”2 gündür geçişlerde kısıtlama mevcut. Araç geçişlerine ve vatandaşların geçişi yapılamıyor. Kamu kurum ve kuruluşların sınır ötesindeki görevli personelleri de 2 gündür kapıdan geçiş yapıyor. Sadece temel gıda maddesinin geçişine izin veriliyor. Son yaşanan hadiselerden dolayı kısıtlama getirildi.” ifadelerini kullandı.

2014 YILINDAN 2020 YILI ARASINDA AKÇAKALE GÜMRÜK KAPISI 5 YIL KAPANMIŞTI

Bu arada Akçakale’ye sınır komşusu olan Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad kenti, 2014 yılında terör örgütü IŞİD’in eline geçmişti. Türkiye olası terör eylemlerinin önüne geçmek adına Akçakale’deki gümrük kapısını geçişe kapatmış ve beton bloklarla güçlendirmişti.

Daha sonra Tel Abyad, terör örgütü YPG’nin kontrolüne geçmiş ve gümrük kapısındaki beton bloklu güvenlik önlemi devam etmişti. Barış Pınarı Harekatı ile Tel Abyad’ın terör örgütlerinden temizlenmesinin ardından 2020 yılında Akçakale Gümrük Kapısı 5 yıl aradan sonra yeniden açılmıştı.