07-Aralık-2021 - Salı

Altın Fiyatları Yükselince Urfalılar, Düşük Ayar Altına Yöneldi

Şanlıurfalı her kızın düğünlerde hayallerini süsleyen frang bağları, akıtmalar ve altın zincir ile altın kemerlere artık uzaktan bakıyorlar.

25-10-2021 21:00

Şanlıurfalı her kızın düğünlerde hayallerini süsleyen frang bağları, akıtmalar ve altın zincir ile altın kemerlere artık uzaktan bakıyorlar. Yakınlarını düğünlerde altın takalar, altın fırlamasıyla 100-200 lira para takmaya başlarken çeyrek altın bile takamayacak duruma geldi.

Altın fiyatların hızla yükselmesini ise Urfadasın haber sitesi kentteki kumculara sordu. Yükselişin nedenleri, önümüzdeki süreçte ne olacağı konusunda altın piyasasında nelerin beklendiğini Urfadasın haber sitesinin mikrofonlarına aktaran kuyumcular bakın ne diyor?

Şanlıurfa Kuyumcular Odası Başkanı İbrahim Halil Demirkol, altının özellikle pandemiden dolayı yükseldiğini belirterek pandemi ortamında da fırsatçıların arttığı aktardı.
Şanlıurfa Bulvar Kuyumculuktan Kerim Avcı ise şunları söyledi; “Bazı söylentilere göre dolarla altın daha yükselecek. Altında yükselişler ve düşüşler bir müdürün değişmesiyle, bazı ülkelerde olayların olmasıyla da oluyor. Altın daha ne kadar yükselir belli değil. Millet zor durumda kalır. Bunun bir şekilde makul fiyatlara inmesini gerektiğini düşünüyorum.


TAM ALTIN ALAN YARIM, YARIM ALTIN ALAN ÇEYREK, ÇEYREK ALTIN ALANDA URUP ALMAYA BAŞLADI

Altının yükselmesiyle vatandaşlar alışlarda düşük ayar altınlara yöneliyor.  Eskiden altın almak isteyen yarım tam altın alıyordu şimdi ise gram ve çeyrek alıyor. Yada yarım gramlık şeklinde almaya çalışıyorlar. Çünkü vatandaşın gücü yetmiyor. Gücü yeterse yani adam alır. Kardeşi evleniyor efendim yeğeni alır yarım yada tam altın takar şimdi o şekilde. Ya da düşük ayarlara, düşük gramlara talep biraz daha çoğalıyor. 


ALTIN FİYATLARI 2 YILDA 2 KAT ARTTI

 Bir yıl yada 1,5 yıl önce altının gram fiyatı 250 ile 280 liraydı. Şimdi ise uçtu. Yani 200 lira fark yedi. 1 gramda bu fark.  1 kilo altında ise 200 bin lira fark ediyor.
Ahmet Bayrat da altındaki yükselişin dış olaylardan kaynaklandığını belirterek “Dış olaylardan dolayı biliyorsunuz. Durumlar karışık. Altının kolay kolay düşeceğini zannetmiyorum. Tabi ki düğünleri etkiliyor.  Altın fiyatları 2 yılda 2 katına çıktı. Şuan müşteri geldiği zaman 22 ayar altın aramıyor gramı yüksek olduğu için ne yapıyor 14 ayara yöneliyor 8 ayara yöneliyor” ifadelerini kullandı.

DÜĞÜNLERDE ALTIN TAKANLAR ARTIK PARA TAKMAYA BAŞLADI

Dolar yükseldiğinde altının da yükseldiğini çünkü altını dolarla aldıklarını hatırlatan Mahmut Argahan “Altının yükselmesi bizim zararımıza bir kararda kalsa daha güzel olur. Şimdi işimiz kârımız gelen satıyor. Niye alınmıyor? Çünkü para yok. Para ola ki dolar alalım. Bizim Urfa da ekseriyet 22 ayar altın alır. 14 ayar alır.  Çeyrek altın 860 oldu. Şimdi hediye götürecez 860 lira olunca götüremiyoruz. Bunun yerine 500 lira veririm daha iyi.  Gümüş alsa 3 gün sonra kararır ama altın kararmaz gümüş havadan nem kapar simsiyah olur onun için altın başkadır” dedi. 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.