“18 Aralık Dünya Arapça Günü Kutlu Olsun” diyen Anadolu Arapları Derneği Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Adıyaman mesajında şu ifadelere yer verdi; 
Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO Yürütme Kurulunda, 08 Ekim 2012 tarihli 190.oturumunda, Fas ve Suudi Arabistan’ın teklifi üzerine alınan kararla her yıl 18 Aralık gününün, Dünya Arapça Günü olarak kutlanması karara bağlanmıştır.

UNESCO kararında ayrıca şu bilgilere de yer verilmiştir: “Arapça, UNESCO üyesi 22 devletin dili ve teşkilatın resmi dillerinden biridir. Arapça, çoğunluğu Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan 435 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil olup Birleşmiş Milletlerin altı resmi dilinden biridir.”

Türkiye’de anadili Arapça olan 12 milyona yakın insan yaşamaktadır. Dil sanıldığı gibi sonradan elde edilen bir olgu değildir. Dil kültür gibi binlerce yıllık belleğin aktarımı ile doğuştan etnisiteyle elde edilen bir olgu olup yaşam hakkı gibi bir haktır.

Şanlıurfa’daki Depremde Ölü Sayısı ve Yaralı Sayısı Yükseldi Şanlıurfa’daki Depremde Ölü Sayısı ve Yaralı Sayısı Yükseldi

Anadolu Arapları Derneği olarak temel kuruluş ilkelerimizden biri olan anadilimizin korunması, yaşatılması ve sonraki nesillere aktarılması amacı yaptığımız çalışmalar tüm platform ve alanlarda devam etmektedir. Arapça dilinin öneminin anlaşılması ve Türkiye’de beklenilen seviyede eğitiminin yaygınlaşması için çabalarımız tüm platformlarda sürecektir.

Bu amaç ve hedefler doğrultusunda 18 Aralık Dünya Arapça Gününü kutlar, anadilimizin tarihi, kültürel ve bilimsel alanlarda ki öneminin kıymete değer olduğunu ifade etmek isteriz.”