AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz, asgari ücret için rakam verdi.

LÖSEV, Siverek’te Hasta Yakınlarına Et Yardımında Bulundu LÖSEV, Siverek’te Hasta Yakınlarına Et Yardımında Bulundu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, bu kez  2023 için düşünülen asgari ücretin, beklenin üzerinde olacağını ifade etti. Enflasyon farkı da eklenince yüksek bir rakam olacağını söyleyen Demiröz, konuşulan bir ücret olmadığını ancak hesaplarına göre 7500 lira üzeri olabileceğini belirtti.

Vedat Demiröz,  açıklamasının devamında “İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şu andaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir. Dediğim gibi henüz konuşulan bir durum yok.

Özellikle benim tahminim o civarlarda bir asgari ücret ve gelir vergisinden muaf, damga vergisinden muaf işverenler. Onunla beraber onun üstünde ücret alanlarında o limite kadar ki gelirleri yine vergiden muaf olacak. Çok yakın zamanda Kredi garanti fonundan 50 milyar lira tekrar küçük esnafımıza vereceğiz. Yakında açılacak. O nedenle esnafımızın yanındayız.

Çarşı pazarda gezerseniz üreticimiz çok sıkıntıda değil. Sadece sabit gelirlilerde emekliler ve asgari ücretlilerde sıkıntı olabilir. Tespitlerini yaptık ve yakında o destekler verilecek. Yeni paketler var. O müjdeleri de cumhurbaşkanımız verecek.” dedi.