24-Nisan-2019 - Çarşamba

Asgari Ücrette Düğüm Bugün Çözülecek

7 milyon çalışanı ve onların işverenlerini doğrudan ilgilendiren asgari ücretteki kördüğüm bugün bugün yapılacak son toplantı ile çözüme kavuşacak.

25-12-2018 09:09

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü ve son toplantısının bugün gerçekleştirilmesi bekleniyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yapılması planlanan görüşme sonucunda 2019 Asgari ücret ne kadar olacağı sorusu yanıt bulacak. 2019 Asgari ücretle ilgili beklenti ise sendika ve işçi kesiminde 2 bin liranın üstünde.

Kim Ne Kadar İstiyor

Asgari ücret tespit Komisyonunda işçi kesimini temsilen bulunan Türk-İş, asgari geçim bedelinin 2 bin 383 lira olduğunu, buna refah payı da eklenerek asgari ücretin belirlenmesini talep ediyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), hedef enflasyon ve rekabet gücünün yanı sıra işsizlikle mücadeleyi gözetecek ücret belirlenmesini talep ederken, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının kaldırılmasını, asgari ücret için işverene desteğin artırılarak devam etmesi talebinde ısrarcı.

TÜİK ise asgari ücret tespit komisyonunun üçüncü toplantısında geçim ücretinin ağır işler için 2 bin 213 lira olduğunu açıklamıştı. Ancak bu açıklama TÜRK-İŞ’i memnun etmemişti.

AGİ Miktar Da Artacak

Hâlen bekar bir işçi için 152,18 TL, evli eşi çalışmayan ve bir çocuklu için 205,44 lira, evli, eşi çalışmayan dört çocuklu için 258,70 TL olan AGİ asgari ücret oranında artacak.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.