Ayşe Sürücü, Hilvan Ormanını Meclise Taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Hilvan’da orman ve yerleşim alanlarının yakınında kurulu bulunan ve genişletme çalışmaları için olumlu ÇED raporu alınan taş ocağını Bakan Berat Albayrak’a sordu...

23-10-2018 12:26

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde faaliyet gösteren taş ocağının genişletilmesi kapsamında Hilvan ormanının bir kısmının yok olacağı ve hazırlanan ÇED raporunun gerçeği yansıtmadığı iddiaları gündemi oldukça meşgul etmişti. HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü konuyu Meclise taşıdı. Ayşe Sürücü, "Ormanlarımıza, doğamıza, ekolojimize sahip çıkacağız." diyerek Bakan Albayrak'a konuyu sordu.

Sürücü, Albayrak’a şu soruları sordu;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAKtarafından Anayasa’nın 98. ve İç Tüzük ’ün 99. maddesi gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
                                                                                             
Ayşe SÜRÜCÜ
Şanlıurfa Milletvekili

Şanlıurfa Hilvan Merkez KaracurunMahallesinde 594 dönüm arazi(289 Nolu parsel)Şanlıurfa Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Taş Ocağı açılması için Aba Kale İnşaat’a tahsis edilmiştir.

Söz konusu Taş Ocağın işletilmesi için verilen ÇED Raporunun (S:200801714 sicil numaralı ve ER:3167444 Erişim numaralı)manipülatif bilgiler içerdiği ve bu şekilde tahsisin gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Örneğin ilgili ÇED raporunda; “Proje alanı ve yakın çevresinde Sulak Alan, Yaban Hayatı Koruma Sahaları, Muhafaza Ormanları, Bal Ormanları, Rekeasyon Alanı (Kent Ormanları, Mesire Alanları), Tohum Bahçesi bulunmaktadır.”Ancak söz konusu ÇED Raporunun aksine proje alanının yanında550 öğrencisi bulunan Hilvan Meslek Yüksek Okulu,100 bin metrekarelik MESİRE alanı, 50 yataklı Hilvan Devlet Hastanesi293 konutluk TOKİbulunmaktadır.

Ayrıca projenin kapsama alanına giren bölgede tarım ve hayvancılık yapılmakta, fıstık ağaçları, üzüm bağları ve incir ağaçları da bulunmaktadır. Bu bölgenin tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık olduğunu hesapladığımızda binlerce çiftçi mağdur olacaktır.

Bu bağlamda;

Kamuoyunu yansıdığı gibi ÇED raporunun manipülatif bilgiler içerdiği ve bu şekilde söz konusu projenin onaylanması sağlandığı iddiası doğru mudur?

İddialar doğru ise söz konusu ÇED Raporu veren kamu görevlileri hakkında soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa hangi aşamadadır?
Söz konusu iddialar doğru ise projenin iptali için gerekli işlemler yapılmış mıdır? Yapılmışsa maden sahasındaki çalışmalar neden hâlâdevam etmektedir?

Bölgenin tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık olduğuna göre binlerce çiftçi mağdur olmaması için bir girişimde bulunacak mısınız?
Söz konusu ÇED raporunun oluşturulma sürecinde bilirkişi görüşü alınmış mıdır?

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.