Ayşe Sürücü Siverek'i Meclise Taşıdı

HDP Şanlıurfa milletvekili Ayşe Sürücü Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki bozuk köy yollarını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı.

16-01-2019 12:27

Sürücü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURHAN tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önerge;

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURHAN tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

                                                                                                             AYŞE SÜRÜCÜ
 Şanlıurfa Milletvekili

Kamuoyuna yansıyan haberlere göre,  Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Batı Nahiyesine bağlı Göllü Saraçlar (GOLİ) mahallesinde ki yol sorunu vatandaşların  köyden göç etmesine sebep oluyor. Sorun basına da yansıdığı halde yol sorunu hala çözülmemiş. Siverek Belediyesi’nin  “Bizim sorumluluk alanımızda değil.” dediği yola Büyükşehir Belediyesi ise sessiz kalıyor. Köyde yaşayan veliler her gün dört kilometrelik yolu ancak at arabası ya da traktörle geçtiklerini ve asfaltta bekleyen okul servisine ulaşabildiklerini ifade ediyorlar. Üç raporlu engellisi bulunan Batı(Ğerbi) köyü kış mevsiminin gelmesiyle birlikte dış dünya ile bağlantısı kesiliyor. Her gün aynı  sıkıntıyı yaşayan öğrenci velileri ile okul servis şoförleri arasında sık sık tartışmalar yaşanıyor. Veliler, okul servisinden köy içerisine gelmesini istediğinde, okul servisi çamura saplanıyor. Çamura saplanan şoförlerle tartışan ve bazen de şiddete varan kavgaların yaşanması nedeniyle de veliler servisten  köye gelmesini talep etmekten vazgeçmiş durumda. Köy sakinleri ise seslerini kimseye duyuramıyor. Köylüler iki kez CİMER’e, 26 kez Büyükşehir Belediyesine başvurmalarına rağmen birçok başvurularının işleme bile konulmadığını iddia ediyor. Köylüler  Siverek Belediyesi ve yetkililerle yüz yüze ve telefonla yüzlerce görüşme yapılmasına rağmen sonucun değişmediğini belirtiyor. Köyde mahsur kalan çocuklar öğrenim haklarında sık sık mağduriyetler yaşamaktadır. Acil durumlarda engelli vatandaşlara ulaşmak ise çok daha zorlaşmaktadır. Halk mağduriyetlerinin derhal giderilmesi için çağrıda bulunuyor.

Bu bağlamda;

1- Yukarıda bahsi geçen köyün yolu yapılmayarak köy halkı mağdur edilmektedir, Bakanlığınız bu konuya ne zaman müdahale edecektir?
2- Mevcut belediye yönetimi yol yapımı için ayrılan bütçeyi yol yapmakta kullanmıyor ise bu bütçe nereye harcanmaktadır?
3- Batı(Ğerbi) Köyü’ndeki yolun yapılmamasından kaynaklı mağdur olan yurttaşların mağduriyetinin giderilmesi için Bakanlığınız harekete geçecek midir?
4- Köy halkının defalarca şikâyette bulunmasına rağmen neden hala bu yolla ilgili sorunlar giderilmemiştir?"

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Şükrü demirtaş
Sayın vekıl koyde bi kere 3 engellı yok bir tane var taşınanlarda kendi keyiflerinden taşinmadilar köy sahibi 3 evi kovdular ve birşev bilmedende konuşmayın