26-Şubat-2020 - Çarşamba

Bağımsız İşçi Sendikaları Birleşiyor mu ?

20 Sendika bir araya gelerek Konfederasyon kurma kararı aldı.

10-09-2019 20:50

Edinilen bilgiye göre bugüne kadar bağımsız olarak kurulan ve devam eden, sendikalardan 20'si bir araya gelerek konfederasyon kurma çalışması başlattıkları öğrenildi. Kamuoyunda büyük ses getirecek olan bu iddia üzerine Bağımsız Sendikalar Birliği komitesi yazılı bir açıklama yayımladı. 

Bağımsız Sendikalar Birliği Komitesi tarafından yapılan açıklama şu şekilde; 

Açılış sunumu ve sonuç bildirgesi
Türkiye’de  mevcut  4 tane konfederasyon bulunmaktadır.
Türk-iş Konfederasyonu                     üye sayısı 1.012.277
Hak-iş Konfederasyonu                        üye sayısı  674.404
Disk Konfederasyonu                            üye sayısı  178.691
Tüm-iş Konfederasyonu                      üye sayısı           547
Birde yeni kurulacak olan ama kurulamayan
Ülkem-iş konfederasyonu (hak iş Konfederasyonunun içinden ayrılan sendikalar)
Yukarıda isimlerini belirttiğimiz konfederasyonların haricinde bilinen ama görünmeyen ve büyük bir güç olan 106 tane bağımsız sendikaların bir gücü vardır.
Mevcut konfederasyonları yakından incelediğimizde tamamı işçi adına ciddi hatalar yapmış ve çalışan işçi arkadaşlarımızda bulunduğu konfederasyondan rahatsız durumdadırlar.

Yine mevcut konfederasyonların tamamı bir siyasi partinin arka bahçesi olmuş amaçları işçiden uzak farklı bir mücadele içerisine girmişlerdir.

Mevcut konfederasyonlar içerisinde olmak istemeyen yada oralarda kendine yer bulamayan  şuan itibariyle 106 tane bağımsız sendikalar kurulmuştur.

Kurulan bu bağımsız sendikaların toplam üye sayısı 30. Bin civarındadır.

Türkiye’de 20 iş kolu mevcuttur. Bu 20 iş kolunda bağımsız olarak mücadele veren ve kendi emekleriyle tırnaklarıyla büyük başarılar yakalayan bağımsız sendikalarımız mevcuttur.

Genel merkezleri Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan bağımsız sendika genel başkanlarımızla yaptığımız görüşmelerde güzel olacağını düşündüğümüz bir neticede fikir birliği yaptık.

Kurulan bağımsız sendikalar içerisinde belirlediğimiz ve kendi alanlarında çok başarılı olan amaçları sadece işçi hakları olan  genel başkanlarımızla bir görüşme yaparak büyük bir çalışma başlattık

Dağınık bir şekilde sendikal mücadele yerine yeni bir oluşumla alt yapısını tamamen bağımsız sendikaların  hazırlayacağı yeni bir konfederasyon  kurma çalıştayımız büyük bir hızla ve heyecanla devam etmektedir.

Belirlediğimiz ve tamamı kendi iş kolunda büyük başarılara imza atmış bağımsız sendika  başkanlarımızın katkısıyla 20  sendikamızın toplam üye sayısı yaklaşık 20.000 civarındadır.

Bu sayı Türkiye’de işçi adına bir çok şeyi değiştirecek büyük bir projedir. Dağınık bir yapıdan çıkıp bir aile olma ve aynı çatı altında sendikal mücadeleyi vermek hem işçi arkadaşlarımız adına hem de sendikalarımız adına büyük ses getirecektir.

Birlikte olma amacımız ve bizi bir araya getirecek olan tek şey işçi arkadaşlarımızın hak ve hukuk mücadelesi olacaktır.
Bugüne kadar işçiler için gerçek anlamda mücadele etmeyen Konfederasyonlara karşı bizlerin birlikteliği bir alternatif ve işçi arkadaşlarımız içinde bir umut olacaktır.
Hepimizin bir siyasi bakış açısı olabilir. Ama bu oluşumda en önemli faktör hepimizin siyasi kimliğini bir kenara bırakıp mücadelemizin sadece işçi üzerine olmasıdır. Bu yaklaşım tarzımızı belirler isek bundan sonraki çalışmalarımızda bizim siyasilere değil sadece çalışan işçi arkadaşlarımız ile birlikte olmamızı sağlayacaktır. 
Unutmayalım ki sendikal çalışmalar sadece işçi üzerine olmalıdır.

İsimlerini belirlediğimiz ve toplantımıza katılan sendikalarımız ve genel başkanlarımız ile bu konuları görüşüp tartışıp fikir alışverişinde bulunduk ve alt yapısını hep birlikte hazırlamak üzere Türkiye’de işçi adına büyük bir oluşum sağlamak üzere Ankara’da bir toplantı tertip ettik.
Bu toplantımızın amacı öncelikle Türkiye’de işçi adına büyük kazanımların temelini atmaktır. Ortak bir akılda buluştuğumuz ve karar verdiğimiz yeni bir konfederasyon kurma temelini atmış bulunuyoruz.
Bir araya gelen sendikaların toplam üye sayısı 19.237
07/09/2019 günü yaptığımız ve 20 iş kolundaki bağımsız sendika başkanlarımızın katkılarıyla başlayan toplantımızda sonuç olarak birlikte mücadele etme kararı çıkmıştır. Çıkan bu karar ilerleyen zamanda yapılacak olan diğer toplantılarla hızlı bir şekilde Türkiye’de yeni bir konfederasyon hazırlığına başlayacaktır.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.