Balıklıgöl su havzasını besleyen Tarihi Gümrük Hanı içerisindeki su kanalına bir lokanta çalışanı bidonla bulaşık suyu döktüğü anlar kameraya yansıdı

İçinde yemek artıklarının da bulunduğu bidondaki suyu döken kişi, daha sonra da bidonunu kanal suyunda yıkadı. Görüntülerin sosyal medyada yayımlanmasıyla bölge halkı tepki gösterdi.

URFALILARI UTANDIRAN GÖRÜNTÜ

Tarihi ve kültürel yapısıyla dikkat çeken kentlerden Şanlıurfa’da, Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan ve asırlardır canlılığını koruyan tarihi Gümrük Hanı'na bu görüntüler duyarlı vatandaşları utandırdı. 

Yıldız Mahkemesi Kitabının Urfalı Yazarından, Yayınevine Sitem Yıldız Mahkemesi Kitabının Urfalı Yazarından, Yayınevine Sitem

6 AYDAN 2 YILA KADAR HAPİS CEZASI VAR

Bu arada Balıklıgöl’deki balıkların da kullandığı su kanalına bidon ile restorandın bulaşık suyunun dökülmesinin hukuki bir cezası olduğu da bildirildi. 

TCK’nın 181 maddesinin 1 fırkasına göre çevreye zarar verecek şekilde, atık veya artıkları toprağa, suya veya havaya kasten veren kişi hakkında, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.
Deva Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Avukat Ahmet Tüysüz “Cezai yaptırımlar nedeniyle değil kendimiz için çevreyi korumalıyız! Yazık gerçekten çok yazık! “ dedi.

BÜYÜKŞEHİR: YAŞANAN OLUMSUZLUĞUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Görüntülerin sosyal medyadan yayılmasının ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Çözüm Merkezi yaptığı açıklamada;

 “ Gümrük Hanı’ndan geçen ve Balıklıgöl Su Havzası’nı besleyen kanala atık su döken işletmeyle ilgili 5326 kabahatler kanunun 41. Maddesi kapsamında “yemek pişirme ve servis yerlerinde işlenmesi halinde” atıkları dışarı atarak çevreyi kirletmekten idari yaptırım tutanağı düzenlenmiştir. Yaşanan bu olumsuz olayın takipçisiyiz. Gerekli cezai işlemler de uygulanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerini kullanıldı.