Ramazan ayında 17 saat boyunca tutulan orucun ardından bayramla birlikte aşırı ve hızlı gıda tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu yıl yaklaşık 17 saat boyunca tutulan oruç sebebiyle üç ana öğün yerine kısa sürelerle ara öğün olmadan iki ana öğün tüketildiğini belirten uzmanlar, bayramla birlikte dengeli ve sağlıklı beslenmenin oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. 1 ayda değişen beslenme alışkanlıkları ve vücut metabolizmasının bayramda aşırı ve hızlı gıda tüketilmesiyle tepe taklak olacağını belirten Gastroenteroloji Uzmanı Dr. öğretim üyesi Murat Keskin, "Başta sindirim sistemi, kalp, dolaşım sistemi, şeker gibi vücudumuzun birçok sisteminde bazı sağlık problemleri meydana gelecek. Bayramlarda geleneksel Türk misafirperverliği ile sunulan gıdaları aşırı miktarda ve birden tüketmek midede aşırı gaz, şişlik, hazımsızlık, bulantı, bağırsak problemleri gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir, hatta altta yatan hastalığı olanlarda kalp krizi, ani tansiyon ve şeker yüksekliği gibi ölümcül sonuçları olan hastalıkları tetikleyebilir. Sindirime ağızdan başlanmalı, bu sebeple gıdaları iyi çiğnemenin ve azar azar tüketmenin oldukça önemi büyüktür" dedi.
Yapılan araştırmalar günde iki fincan Türk kahvesi içmenin kolon ve bağırsak kanseri riskini %25, ince bağırsak kanseri riskini ise %45 oranında azalttığını göstermektedir. Ayrıca sizi uyanık ve dinç tutar, enerji verir. Kahvenin içerisinde bulunan kafein, zihinsel aktiviteleri hızlandırır ve güçlendirir. Bu alanda yapılan araştırmalarda düzenli kahve tüketenlerin hiç tüketmeyenlere oranla 6 kat daha hızlı düşünme potansiyeli olduğu gözlenmiş.

Türk kahvesi içildiğinde bedende farklı değişimler olur. Alınan kafein tüm vücuda enerji verir ve bu etki 7 saate kadar sürer. Sabah içilen bir fincan Türk kahvesi sizi gün boyu zinde tutar ve ihtiyacınız olan enerjiyi verir.

Yemeklerden sonra kahve içmek ise hazmı kolaylaştırır. İçerisine kalori içeren şeker gibi malzemeler karıştırılmadığı sürece kilo problemiyle savaşmada ve kilo almayı önlemede oldukça etkilidir.

Özellikle baş bölgesi olmak üzere vücuttaki tüm ağrılar üzerinde ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Bazı ağrıları tamamen geçirebilirken bazılarının ise hafiflemesine yardımcı olur.

Aynı zamanda kolestrolün düşmesine yardımcı olur, siroz ve meme kanseri riskini azaltır. Ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunur. Depresyonun azalmasına yardımcıdır.

Diğer faydaları ise şöyledir;
Beynin daha hızlı ve aktif çalışmasını sağlar.

Gözden kaçırmayın

TRSM Hastaları Kermes Düzenledi TRSM Hastaları Kermes Düzenledi

Nefes almayı kolaylaştırır, astımı önler.

Parkinson ve diyabet hastalığını önlemeye yardımcıdır.

Kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi gibi hastalıkları önler.

Stresi giderir, mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur.

TÜRK KAHVESİNİN ZARARLARI

Kahvenin tüketimi de diğer her besinde olduğu gibi aşırı olduğunda zararlı olabilir. Aşırı tüketimi sonucunda kalpte ritim bozukluğu, çarpıntı, uykuya dalmakta güçlükler ortaya çıkabilir. Aç karna fazla içildiğinde de midede hastalıklar, baş ağrıları ve tansiyonda yükselmeye neden olabilir.