21-Ekim-2020 - Çarşamba

Berber ve Kuaförlerin Açılacağı Tarih Açıklandı

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler ile birlikte kapatılan günlük kazançları ile ayakta duran mesleklerin başında gelen berber ve kuaförler zor bir ekonomik dönemden geçmesi üzerine açılış tarihleri ile ilgili çalışmaların yapıldığı belirlendi...

28-04-2020 10:31

21 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığının genelgesi ile bazı işletmelerin faaliyetlerine ara verildi. Açıklanan kararda ile berber ve kuaför salonlarının kapatılmasına karar verilmişti. Bir ayı geçkin süredir berber salonlarının faaliyetleri devam etmiyor. Buna göre vatandaşlar evde kendi imkanları ile saç traş makinesi satın alarak tıraşlarını olmaya çalışmaktalar. Koronavirüs'ün yayılmasının önüne geçmek için alınan bu tedbirlerin ne zaman normalleşme sürecine girileceği merak ediliyor. Günlün Covıd-19 tablosuna göre vaka sayısının azalmasından ve riskin bitmesinden sonra normalleşme sürecinin gerçekleşmesi bekleniyordu. Berberler ne zaman açılacakbelli oldu. İşte açıklamanın detayları..

Ankara Ticaret Odası ve Artistik Kuaförler Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre Mayıs ayının ilk haftasında berber ve kuaförlerin açılmasına yönelik bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Başkan Hakan Kutlugün yaptığı açıklamada "İçişleri Bakanlığından ve Bilim kurulundan izin istiyoruz" dedi. Kuaför ve berberler olarak Mayıs ayının ilk haftasında çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

BERBER VE KUAFÖRLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Berber ve Kuaförler Derneği Başkanı Hakan Kutlugün açıklamasında yapılan hazırladıklarından bahsederek, her yüz metreye 3 müşteri alacak şekilde içeriye müşteri alınmasını düşündüklerini ifade etti. salonlarda ikaz uyarı ve bilgilendirmeler yapılacak. salonun genel hijyeni ve gelen müşterilerin hijyen şartları sıkı takip edilecek. Gerek müşterilerin gerek be berberlerin ateşlerinin ateş ölçer ile sıkı takibi yapılacak. Çalışma alanlarında en az 1.5 metre mesafe bırakılması, müşterileri için tek kullanımlık malzemeler temin edilmesi, siperlik servisi, tek kullanımlık penuar temini, tarak, fırça fön malzemelerinin müşterilerin saçlarının yıkamasından sonra kullanılması, berberlerin havalandırmalarının sağlıklı olması gibi bir hazırlık içerisinde olduklarını ifade edildi. 

Açıklamasında şuanda sadece AVM'lerin alınması konuşulduğunu ve berberlerinde günlük kazançları ile ayakta durduklarını ifade ederek bir çalışma yaptıklarını izin verilmesi ile Mayıs ayının ilk haftasından itibaren çalışmaya hazır olduğunu ifade ettiler.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.