22-Ekim-2020 - Perşembe

"Beyaz Altın" Pamuk İçin Toplandılar

7 Ekim Dünya Pamuk Günü kapsamında sektör yetkilileri, "Pamuk Hakkında Gerçekler" başlıklı oturumda bir araya geldi.

07-10-2020 21:14

7 Ekim Dünya Pamuk Günü kapsamında sektör yetkilileri, "Pamuk Hakkında Gerçekler" başlıklı oturumda bir araya geldi. Oturumda, 2019 yılında Türk tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ihtiyaç duyduğu 1,6 milyon ton pamuğun yüzde 43'ünün üretilebildiği, 1 milyar 571 milyon dolarlık pamukta ithalata gidildiği belirtildi.

Türkiye için stratejik bir ürün olan pamuğun Türk ekonomisi için önemi, 7 Ekim Dünya Pamuk Günü kapsamında Ulusal Pamuk Konseyi, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Söke Ticaret Borsası, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği iş birliğinde düzenlenen "Pamuk Hakkında Gerçekler" başlıklı oturumda masaya yatırıldı. Pamuk ile ilgili yetkililer, Türkiye'nin pamuk politikası ile ilgili görüş bildirirken, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir ve Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Musa Demir, hükümetin pamuğa verdiği desteği dile getirdi. Toplantıda, pamuğun 2019 yılında Türkiye'ye 60 milyar doların üzerinde katma değer ürettiği ifade edildi. 2019 yılında Türk tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ihtiyaç duyduğu 1,6 milyon ton pamuğun yüzde 43'ünün üretilebildiği, 1 milyar 571 milyon dolarlık pamukta ithalata gidildiği belirtildi.

"Petrolün alternatifi biodizelin ham maddesi pamuk"
Pamuk bitkisinin, işlenmesi açısından çırçır sanayisinin, lifi ile tekstil sanayisinin, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisinin, linteri ile de kağıt sanayisinin ham maddesi olduğunu hatırlatan Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, petrole alternatif olarak pamuğun çekirdeğinden elde edilen yağın, giderek artan miktarda biodizel üretiminde ham madde olarak kullanılmakta olduğu bilgisini verdi. Şanlıurfa'da GAP sayesinde pamuk ekim alanlarının 2 milyon 500 bin dönüme ulaştığını ve Türkiye'nin pamuk üretiminin yüzde 40'ının Şanlıurfa'da yapıldığını katılımcılarla paylaşan Kaya, "Pamuk üretiminde ülkemiz verimliliği dünya ortalamasının üzerinde olması, hem sanayi hem de tarımsal sektörler ve bunların piyasaya entegrasyonu açısından dikkate değer fırsatlar sunuyor. Ancak dünya pamuk fiyatındaki dalgalanmalar, lif pamuk ithalatın kolayca yapılabilmesi üreticiyi fazlasıyla etkileyerek üreticinin alternatif ürünlere yönelmesine ve pamuk ekim alanlarının daralmasına neden olmuştur. Pamuk, önemi nedeniyle dünyada üretici ülkeler tarafından özel olarak desteklenen bir ürün olup İCAC verilerine göre son yıllarda devlet desteklemeleri yüksek seviyelere ulaşmıştır. 'Beyaz altın' diye tabir ettiğimiz pamuğun ülkemizdeki üretiminin artırılması noktasında fiyat desteği, doğrudan gelir desteği, gümrük önlemleri ve sigorta destekleri gibi pek çok farklı araç kullanılabilir" diye konuştu.

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.