Beyaz Altında Beklenen Olmadı

Şanlıurfa’nın beyaz altını bu sene üreticisini güldürmedi. Beklenen verimi alamayan üreticiler, olayı ekonomik girdi ve zararlı böceklere bağladı.

09-10-2018 13:08

Haber: Hasan Ray / Urfadasın.com

Şanlıurfa ovalarını vazgeçilmez ürünü olan pamuğun hasadı devame diyor. Ancak devam eden hasat çiftçileri mamnun etmedi. Geçen yıla göre pamukta rekoltenin düşük olduğunu söyleyen üreticiler, ekonomik girdilerin de artmasıyla birlikte bekledikleri ürünü alamadıklarını söyledi. Pamuk üreticilerinden Mahmut Kılıç, “Bu sene beklediğimiz verimi girdilerden eve zararlı böceklerden dolayı alamadık” dedi.
Beklenen verimi vermedi
Türkiye’nin en büyük alanlarına sahip olan ve GAP’ın başkenti olan Şanlıurfa’da ürün çeşidi sulu tarımın başlamasıyla birlikte arttı. Üretimi en fazla artan ürünlerin başında şüphesiz pamuk, mısır oldu. Ancak pamuk her yıl olduğu gibi bu sene de üreticisini üzdü. Geçen yıl rekoltenin düşük olduğu pamuğın bu sene daha da düştü. Rekoltenin düşük olmasının yanında girdilerin artması da üreticiyi zarar uğrattı.
Zararlı böcekler istila etti
Konuyla ilgili konuşan pamuk üreticisi Mahmut Kılıç, “Bu sene pamuğu  rekoltesi Urfa genelinde düşük oldu. Biz çiftçiler bunu zararlı böceklere ve mevsimsel değişiklilklere bağlıyoruz. O kadar ilaçlama yapmamıza rağmen maalesef zararlı böceklerin sonu gelmedi. Özellikle beyaz sinek pamuğa çok zarar verdi. Bundan dolayı istediğimiz verimi alamadık. Buna ekonomik girdileri de eklersek kar ettiğimiz söylenemez” dedi.
Fiyatlar düşürüldü
Zahmetli ve uzun süreli verilen uğraşlar sonucu ürünü hasat etmeye başlayan üretici Mahmut Kılıç, Bizler artan maliyetlere karşın iyi fiyat beklerken, fabrikaların ortak bir kararı olduğunu düşündüğümüz fiyatın düşmesi bizleri olumsuz etkiledi. Düşünün ilk hasat başladığında pamuk kilogram olarak dört liradan satılırken şu anda üç liradan satılıyor. Bu bizim için zarar demektir. Yetkililerin bu fabrikaları denetlemesini istiyoruz” diye konuştu.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.