Urfadasın habere konuşan Başkan Beyazgül, “bazı ihaleleri iptal edip biz alım yapıyor ve yaparken de bazılarının ayaklarına basıyoruz yoksa olmaz” dedi.

Haliliye’de Tarihi Geçmiş 896 Gıda Ürünü İmha Edildi Haliliye’de Tarihi Geçmiş 896 Gıda Ürünü İmha Edildi

Şanlıurfa’da ticarete para kazanmaya çocuk yıllarında su satarak, gazete satarak hatta işsiz kalarak bugüne geldiğini ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Belediye bünyesinde hizmet odaklı bazı ihalelerin iptalini yaşadığı tecrübe ile yaptığını söyledi.

“SU SATTIM, GAZETE SATTIM, İŞSİZ KALDIM”

Çocukluk yıllarında nelerle karşılaştığını Urfadasın Gündem Özele açıklayan Başkan Beyazgül: “Şimdi benim hayatımı okumuşsanız, hayatımda yapmadığım bir iş yok. Ben hayata su satarak başlamışım, gazete satarak başlamışım, ticaret yapmışım işçilik yapmışım, işsiz kalmışım. Bir gün hayatıma bakın, geçen bir ulusal kanalda da bir kısmını anlattım. Ben oturduğum zaman burası benim belediyem, belediyem neden kazançlı ise onu yaparım” diyerek hayat tecrübesini Şanlıurfalıların menfaatine yaptığını söyledi.

“3 YILDA ÇIKARILACAK PARA 1 YILDA ÇIKTI”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesine araç kiralamanın maaliyetinin kazandığı tecrübe ile karşılaştırıp araç kiralamak yerine satın almakla daha çok kar elde ettiklerini ve kalan paranın da Belediye bünyesinde yatırım için kullandıklarını ifade eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bu halkımızın kazancı ne ise onu yaparım. İlk geldiğimde 228 adet araç kiralıyorduk, ÖTV indirimi vardı. Bu 228 aracı alsak ne olur dedim arkadaşlara, dediler başkanım 3 yılda parasını çıkarırız. O zaman alalım 3 yılda parası çakacak ise ama ne oldu 1 yılda parasını çıkartmış olduk, şu an da kara geçtik. Şimdi alamayız her bir araç 3-4 kat fiyatına çıktı. Kiralasak bugün belediyenin önemli bir bütçesini oraya ayırmak zorunda kalırız. Bununla yetindik mi? Hayır, 309 adete çıkardık bütün binek araçlarımızı aldık. Bitirdik mi? Hayır, Kamyonlarımızı aldık. Bitirdik mi? Hayır, Asfalt bilenimizi aldık. Beton santralimizi kurduk, kilit taşımızı kurduk, bütün bunları yaptığımız zamanda belediye bütçesine iyi bir para kaldı ve bununla da yatırım yapıyoruz” dedi.

“HİZMET İÇİN, İHALELERİ İPTAL EDERKEN BİRİLERİNİN DE AYAĞINA BASMAK ZORUNDAYIZ”

Şanlıurfa’da bazı yatırım ve iş yükü hizmetleri için yapılması beklenen ihalelerin yapılması yerine Belediye bünyesinde gerçekleştirmenin daha uygun olduğunu ve bunu yaparken de bazılarının ayaklarına basmak zorunda kaldıklarını dile getiren Başkan Beyazgül: “Geçmişte de zaman zaman ihaleleri iptal ettik, biz belediyemizin kazancına bakarız, işimizin hızına bakarız. Arkadaşlarla ihaleyi iptal ettiğimiz zaman Allah razı olsun onlarda anlayışla karşılıyorlar, çünkü bu memlekette onlarda yaşıyorlar. Geçen yine Belediyemizin çimleri var ağaçları var, bunların sulanması lazım. 20 adet araç aldım dedim bunun sulamasını biz yapacağız sulamayı biz yapıyoruz. Neden? Bu işte belediyemizin daha kazançlı olduğunu gördük. Yine yeni şey daha yaptım ve ilaçlamada 40 adet yeni araç aldım, ilaçlamayı da biz yapıyoruz. Sadece ilaç alacağız Dünyanın en iyi ilacı neyse çünkü ilaçlama araç ve hizmet bir araya girdiği zaman kalite bir yerde kırılabiliyor. Bunda da ya kalite de ya hizmet de ya da araçta. Şimdi üçünü de biz kontrol altına aldığımız zaman hiçbir sorun yok. Şu anda da görüyorsunuz Sinekten sıkıntı duyan yok, bunu ciddi bir kontrol altına aldık. Elbette ’ki bunları, bu hizmetleri verirken de birilerinin ayağına basıyoruz yani basmadan da olmaz” diyerek ihale yerine kendi üretim ve kendi alım gücüne geçildiğini aktardı.