Biberler, Tezgahlardaki Yerini Aldı

Şanlıurfa isot mevsimi başladı. Tezgahlardaki yerini alan biberler, 1 ila 3 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Üreticiler ve satıcılar, vatandaşa çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

14-09-2020 11:08

Şanlıurfa'da ilkbahar mevsiminde ekilen, bakım ve sulamanın ardından Ağustos – Eylül aylarında hasat edilen biberler, çeşitli işlemlerden geçmeye başlandı.

 

Biberler, daha çok kadınlar tarafından ev veya bahçelerde yıkandıktan sonra sap ve çöplerinden ayrılıyor. Kavurucu sıcağa biber acılığı da eklenince çalışanları bir hayli yoran işlemde, biberler elle parçalanıp makineden geçirilerek naylonların üzerinde bir süre bekletiliyor. Gün içinde yönü değiştirilerek güneşte tamamen kuruması sağlanan biberler, rengi koyulaştıktan sonra makinelerde çekiliyor. Uzun ve zahmetli işlemler sonrası tezgahlara ve sofralara ulaşan ünlü Urfa baharatı isot, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesine de kargo ile gönderiliyor.

FİYAT ARALIĞI 1 İLA 3 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR
Biber fiyatları 1,6 liradan başlıyor, 3 liraya kadar fiyatlar çıkabiliyor kalitesine göre. Biber satıcıları, biberin en iyisini alınması noktasında tavsiyelerde bulunuyor. İyi derecede kırmızı olan biberleri tercih etmelerini isteyen satıcılar, daha iyi bir kesim, sonucun alınabileceğini ifade ediyor.
Urfadasin.com’a açıklamalarda bulunan üretici ve satıcılar, çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.