Bıçakla Yaralanan Genç Ölümün Kıyısından Döndü

Şanlıurfa’da bıçaklı yaralanma sonucu hastaneye kaldırılan 25 yaşındaki gencin önce kalbi durdu. Yaşama şansı düşük olduğu belirtilen genç, açık kalp masajı sonucu hayata döndü.

11-06-2021 12:34

Bıçakla yaralanan gencin kalbi durdu, kalp masajı sonrası mucizevi bir şekilde hayata döndü.
25 yaşında Eyyüp Havva, bıçaklı yaralanma sonrası Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Acil serviste ilk müdahalesi yapılan gencin ameliyathaneye kaldırıldığı sırada kalbi durdu. Doktorlar, kanaması olan gence gereken müdahaleleri yaptı. Bir doktorun açık kalp masajı sonrası 25 yaşındaki genç mucizevi bir şekilde yeniden hayata döndü.

“BENİ MUTLU ETTİ”
Eyyüp Havva’nın hayata dönmesini sağlayan açık kalp masajını yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Funda Cansun, o anları şöyle anlattı: Kesici delici alet yaralanmasına maruz kalan  25 yaşındaki Eyyüp Hayva isimli erkek hasta Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine şok tablosunda getirildi.  Bıçakla yaralanan hastayı acilen ameliyathaneye alırken kalbi durdu. Hızla Resüsitasyon başlandı ve acil Torakotomi yapıldı. Kalpten çıkan bir ana damar olan Pulmoner Arter ve göğüs ön duvarında seyreden ve yüksek kanama potansiyeli olan iki damarda aktif kanama mevcuttu. Hızla bu damarları onarıp aynı anda açık kalp mesajı yaptık. Hastanın yaşam savaşını kazanması beni mutlu etti. Bu tür yaralanmalarda hayatta kalma şansı cerrahi müdahaleye rağmen çok düşüktür. Gösterdikleri çaba için ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim.”

“YAŞAMA ŞANSI ÇOK DÜŞÜKTÜ”
Bu tür vakalarda yaşama şansının yüzde 1’in altında olduğunu vurgulayan Cansun, şöyle devam etti: “Penetran göğüs yaralanmalarına bağlı olarak gelişen hemotoraks, acil serviste dahi resüsitatif gerektirebilecek kadar hızlı gelişebilen ve ivedilikle değerlendirilip, müdahale edilmesi gereken bir patolojidir. Bazı yaralanma durumlarında yaralanmanın şekline göre medyan sternotomi ya da eş zamanlı bilateral torokotomi ve kardiyopulmoner resüsitasyon uygulanan ve multitravma olgusudur. Tüm bu tür müdahalelere rağmen hemorajik şok ve çoklu travmalı hastalarda gelişen kardiyak arrest sonrası uygulanan resüsitatif torakotomide sağ kalım hastanın yaşına ve yaralanmanın şiddetine  bağlı olmakla birlikte yüzde 1’in altında bulunmaktadır. Bu orana rağmen penetran yaralanmalar da kardiyak atımın alınmadığı durumlarda ,hızlı bir şekilde gerçekleştirilen resüsitatif torakotomi ile özellikle genç hastalarda bazen yüz güldürücü sonuçlar alınabiliyor.”

Kalbi durduktan sonra hayata yeniden dönen Eyyüp Havva’nın yakınları, doktorlara ve sağlık personellerine teşekkür etti.

Haber Merkezi              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.