Birleşik Tekstil, Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası(BİRTEK-SEN) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Türkmen, son 4 ayda Urfa’da 2 fabrikada 300 işçinin işsiz bırakıldığını söyledi.

“Tekstilde işçi kıyımı devam ediyor.” diyen BİRTEK-SEN Başkanı Mehmet Türkmen, Urfa’nın yanı sıra son 4 ay içinde Gaziantep’te 30 bine yakın işçinin, bir ay içinde Malatya’da sadece 2 fabrikada 1200 işçinin, Maraş’ta 2 fabrikada 450 işçinin işten atıldı ifade etti.

Atılan işçilerin çoğunun tazminatları eksik ödenerek ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayacak şekilde istifası imzalatılarak atıldığına dikkat çeken BİRTEK-SEN Başkanı Mehmet Türkmen yaptığı açıklamada

“Salgın döneminde dahi işçileri ölümüne çalıştırarak ihracat ve büyüme rekorları kıran tekstil patronları krizin faturasını da işçilere ödetiyor. İşçiler örgütsüzlüğün ve patron işbirlikçisi sarı sendikaların ihanetinin bedelini ödüyor.

Şanlıurfa'da Hediyelik Eşya Artık Alınamıyor! Şanlıurfa'da Hediyelik Eşya Artık Alınamıyor!

Urfa’daki Özak Tekstil’de Öz İplik-İş örgütlü ve durum aynı. Tekstildeki bu işçi kıyımı, bu sefalet ve kölelik düzeni ancak #BirleşirsekDeğişir. İşçilerin yönettiği, işçilerin karar aldığı bir sendikayla, BİRTEK-SEN’le değişir! ”ifadelerini kullandı.