CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Mahmut Tanal’ın soru önergesine cevap veren Bakan Fatih Dönmez, Şanlıurfa’da 2022 Ocak-Temmuz döneminde elektriği kesilen abone sayısının 15 bin 381 olduğunu açıkladı. 

Yapılan açıklamada Şanlıurfa’da bir ilçe nüfusuna eş değerdeki aboneye borcundan dolayı elektrik verilmemesi dikkat çekti.

Mahmut Tanal, Şanlıurfa ilinde faturasını ödemediği gerekçesiyle elektriği kesilen hane sayısının ne kadar olduğuna, karanlıkta kalan Şanlıurfalı vatandaşların mağduriyetinin nasıl giderileceğine ilişkin soru önergesi yönelttiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in aktardığı bilgiler, 2 yıl içerisinde borçtan kaynaklı elektrik kesintilerinin 2 katına çıktığını gözler önüne serdi.

BBP Genel Başkanından Vali İle Belediye Başkanına Ziyaret BBP Genel Başkanından Vali İle Belediye Başkanına Ziyaret

Bakan Dönmez, soru önergesinde ayrıca zamanında borç ödenmemesi sebebiyle en çok kesinti uygulanan abone sayıları baz alınarak iller sıralandığında; Şanlıurfa ilinin 2020 yılında 6'ncı, 2021 yılında 7'nci sırada yer aldığı bilgisi aktardı. Dönmez, sıralama konusunda 2002 yılına ilişkin ise herhangi bir veri bulunmadığını belirtti.