Bozova’nın Gureğhlarına Zeynel Başkandan Destek Sözü

Sivas Kangal köpeğinin atası olduğu iddia edilen Şanlıurfa’nın Bozova İlçesindeki "Gureğh" yani kurt boğan çoban köpeklerine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’den destek geldi. 

12-06-2021 22:49

Geçen yıl şubat ayında Şanlıurfa’da açılan Tarım Hayvancılık Fuarında stantlarda yerini alan ve büyük ilgi gören Bozova Gureğhları için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül tam destek sözü vermişti. Fuarda Güreğh(Kurt Boğan) Çoban köpeklerinin standını ziyaret eden Zeynel Başkanın fotoğrafıyla bir paylaşım yapan Bozova Gureğh Çoban Köpekleri Dernek Başkanı Yunus Emre Kılıç, başkandan tam destek sözü aldığını duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Zeynel Başkan Yunus Emre Kılıç’ı Bozova’daki köyünde ziyaret etti ve çiftlikteki Gureğhlarla poz verdi. Bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti yine sosyal medya hesabında “Gelişmeler Çok Yakında” mesajıyla duyuran Yunus Emre Kılıç, Zeynel Başkandan yine destek sözü aldı.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMASI NE DİYOR?
Bu arada Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde daha fazla olmak üzere merkez ve ilçelerinde yetiştirilen ve Bozova köpeği (Gureh) olarak bilinen sürü köpeklerinin çeşitli morfolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yaptığı araştırmada Kangal ırkı köpekler ile çok büyük benzerliklerinin olduğunu belirlemişti.  32 erkek ve 12 dişi köpek üzerinde yapılan araştırmada ağırlık, cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, sağrı yüksekliği, göğüs çevresi, göğüs derinliği, baş uzunluğu ve incik çevresi değerlerini ölçen Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Muğdat Yertürk ve Faruk Bozkaya, Bozova köpeklerinin Kangal köpekleri ile ilgili benzerlikleri konusunda daha detaylı bilgi edinmek için genetik yönden de araştırmalar yapılması gerektiğini önerdi. Araştırmada bölge şartlarına çok iyi adapte olmuş ve sayısı her geçen gün azalan bu köpekler için korunma tedbirleri alınması notu da yer alıyor.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.