Bu Çocukları Gören Yok mu?

Dilendirilen çocuk sayıları her geçen artıyor. Anne babası ya da başkaları tarafından dilendirilen bu çocuklar sağlıksız şartlar altı hayata tutunmaya çalışıyor.

07-11-2018 09:48

Hasan RAY / Urfadasin.com

Şanlıurfa’da son zamanlarda sayıları hızla artan çocuk dilenciler, kış aylarının da gelmesiyle çook zor şartlarda yaşıyor. Hemen her kurumun önünde her köşe başında rastladığımız çocuk dilencilerin çocuk istismarının adeta birer örneği olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklar oturtuldukları köşe başlarında dilendiriliyor.

Özellikle ekonomik geliri düşük ailelerde anne ve babaları tarafında dilendirilen çocuklar her köşe başlarında oturup gelip geçen vatandaşlara el açıyor. Vicdansız anne ve babaların elinde bir ekonomik kaynak olarak kalan bu çocuklar ya mendil saıtyor ya ayakkabı boyuyor ya da başkasına el açarak dilendiriliyor. Bu çocukların yaşadığı bu zor şartlar çocuk istismarının geldiği noktayı ortaya koyuyor.

Çocuk dilencilerin özellikle son zamanlarda artmasını ekonomik şartlara bağlayan kimi uzmanlar, çocukların aileleri tarafından ekonomik kaynak olarak görülmesinin son zamanlarda arttığını belirtti. “Anne ve baba kendileri çalışmadığından ya da iş bulamadığından dolayı çocuklarını gelişigüzel sokağa çalışmaya ya da dilenmeye yolluyor.” diyen uzmanlar, “Bu da çocukların dışarda daha fazla zaman geçirerek bütün tehliekelere açık olmasına neden oluyor” dedi.

Son zamanlarda herkes tarafından sıkça dile getirilen madde bağımlılığı konusunda da bu çocukların etkisi bir hayli büyük. Bu çocuklar gelişgüzel sokağa bırakılıyor ve bütün tehlikelere karşı açık hedef oluyor. Cinsel istismardan madde bağımlılığına kadar her türlü tehlikeye açık olan bu çocuklar ileride madde bağımlısı, hırsız veya daha kötü bir insan olarak karşımıza çıkabiliyor.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.