27-Ekim-2021 - Çarşamba

Bu Garipliğe Son Verilmeli!

Günün her saati yoğun araç trafiğine sahip olan Abide Kavşağı ve Atatürk Bulvarı arasında bulunan yaya geçidi kazalara davetiye çıkarıyor. Hemen yanındaki üst geçit ise sadece süs olarak kaldı.

27-09-2018 08:59

Şanlıurfa trafiğinin en önemli kilit noktalarından biri olan Abide kavşağı ve Atatürk Bulvarı trafik yoğunluğunun en fazla olduğu alanlardan biridir. Özellikle yeni toplama merkezinin faaliyete geçmesiyle birlikte yoğunluk adeta katlandı. Ancak yetkili kurumlar bu yoğunluk ve akışa rağmen Bahçelievler ve Toplama merkezi arasında açtığı yaya geçidi ile yayaları ve araç sürücülerinin can güvenliğini tehlikeye atıyor. Buraya bir de otobüs durağı eklenince işler iyice Arap saçına döndü.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve Celalettin Güvenç döneminde iki ayrılan Atatürk bulvarının bir tarafı otobüslere bir tarafı da sivil araçlara ayrılmıştı. Söz konusu uygulamada gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı ölümlü kazalar meydana gelmişti ve 6 kişi bu bölgede hayatını kaybetmişti. Ölümlü kazalardan sonra alınan önlemlerin uyarı tabelalarını geçmemesi dikkatlerden kaçmadı. Bugün hala yayaların can güvenliği bulunmuyor.

Günün her saatinde oldukça yoğun bir trafiğe sahip olan Atatürk bulvarı üzerinde bulunan söz konusu yaya geçidini kullanan yayalar sık sık ezilme tehlikesi geçiriyor. Özellikle mesai saatlerinin başlangıcı ve bitiminde oldukça yoğunlaşan söz konusu yaya geçidini kullanan yayalar, kendilerini otobüsler ve diğer sivil araçların altında kalmaktan son anda kurtarıyorlar. Otobüslerden kurtulana yayalar diğer şeritte sivil araçları kullanan araçlarla mücadele ediyor.

Bahçelievler Mahallesi ile toplama merkezini birbirine bağlayan yolun hemen başına bir yaya geçidi var. Ancak bu üst geçidinin yürüyen merdivenleri düzgün çalışmadığından ve yaya geçidinin daha kısa mesafede olmasından dolayı tercih edilmiyor. Yayaların üst geçide yönlendirilip güvenli bir trafik akışı sağlanması gerekirken yaya geçidi açılarak işin kolayına kaçılmış.

Otobüsler de tehlikede

 Söz konusu yolda tehlikede olan sadece yayalar değil; bunun yanında otobüs şoförleri ve yolcuları da tehlike altında. Hemen her gün otobüsler kaza yapıyor ya da yapmaktan son anda kurtuluyor. Önceki günde söz konusu alanda iki BELSAN otobüsü yolun dar ve yoğun olmasından dolayı kaza yaptı. Kazada şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı ancak iki otobüs arasında yayanın kalması feci ölümlere sebep verebilir.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.