Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, Hilvan, Siverek ilçelerinde çiftçilerin dolu ve fırtınadan büyük zarar gördüğünü söyledi.

Urfa’da Bu Pazarda 300 Bin TL'lik Tespihler Alıcı Buluyor Urfa’da Bu Pazarda 300 Bin TL'lik Tespihler Alıcı Buluyor

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, Hilvan ve Siverek ilçelerinde meydana gelen dolu yağışı ve kuvvetli fırtınada ekili alanlara ciddi anlamda zararlar oluştuğunu söyledi.

Tarım Bakanlığı’nın bir program çerçevesinde bu konu ile ilgilenmesi gerektiğini dile getiren Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, “Bunu hemen yapması gerekmektedir. Çiftçi bir finans kaynağı bulamasa ihtiyacını vadeli veya faizli temin edecektir. Bakalım hükümet nasıl bir tedbir alacak.”dedi.
Dolu yağışı ve kuvvetli fırtınada fıstık ve meyve ağaçlarında da ciddi zararların olduğuna aktaran Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, özelikle de yeni ekilmiş pamuk, ayçiçeği ve mısırlarda ciddi zararların yaşandığını ifade etti.

Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, söz konusu alanların bir kısmının sürülüp yeniden ekilmesi gerekeceğine ama piyasada tohum bulmakta sıkıntı yaşandığına dikkat çekti.