23-Mayıs-2019 - Perşembe

Büyükşehir'den Çiftçilere İsot Desteği 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, basın mensupları ile bir araya gelerek devam eden isot festivali hakkında bilgi verdi. Yapılacak olan konser ve yürüyüşlerle ilginin artacağını aktaran Nihat Çiftçi, çiftçilere yer ve tohum tahsisi yapacağı m..

29-09-2018 12:50

Tarlada isot hasadı ile başlayan ikinci uluslararası isot festivali, tarlada hasat ile başladı, konser ve kortej yürüyüşleri ile devam edecek. Festival hakkında bilgi vermek için gazetecilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, isotun her yerde bayram havası yaşattığına dikkat çekti. 
Herkesin isot hakkında merakını gördüğünü ifade eden Nihat Çiftçi, "Geçen yıl İsot Festivalinin birincisi yapıldı. Bu yıl da ikincisini düzenliyoruz. Hem ulusal medyamızın hem de yerel anlamda herkesin dikkatini merakını görüyorum. Yapılacak olan konser ve kortej yürüyüşlerine de ilginin daha da artacağına inanıyorum. Şanlıurfa için yıllardır bir kültür bir yaşam şekli olan isot bu aylarda her yerde bir bayram havası başlatmış durumda. Tarlada başlayan hasat bir yerlerde bir yaşam biçimi olarak sürer. Ve her evde kadınlarımız, annelerimiz, ablalarımız isotu işletmek sureti ile yoğun bir çalışma başlatmış durumdalar. Bugünlerde gerek salçasını, gerek kurutmalığını, gerekse turşucusunu bu ekim ayı içerisinde hazırlamış olurlar. Artık sonbahardayız, isotların tarlada olgunlaşması kızarması ve acılığı tam istenen kıvamda olması bu vesile ile sağlanmış oluyor." dedi.  
İsotun çarşıları da süslediğini söyleyen Çiftçi, "Bu baharat türü tarihi çarşıları da süslüyor. Bu baharat, mutfak sanatımızda da yerini alıyor. Türk mutfağına tatlı lezzeti veren bu baharatımızdır. Bunu düşünerek hem gündemde tutmak hem Şanlıurfa’mızın tanıtımını sağlayabilmek hem de bu vesile ile özellikle süreci başlamış olduğu bu ekim ayında çeşitli etkinliklerle kültürü, sanatı canlı tutmak gayemizdir. İnanıyoruz ki artık önümüzdeki hafta sonu artık konserlerle programların yoğun olan özellikle 5-6 ve 7 Ekim tarihleri ile Şanlıurfa’da katılım ilginin doruğa çıkacağına inanıyorum." diye konuştu. 
Çiftçilere yer ve gübre tahsisi
"Kalkınmanın yerelden yapılabileceğine inanıyoruz." diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Çiftçi, "Bizi diğer illerden farklı kılan bu ürünümüzü de her şekli ile biz gündemde tutmak istiyoruz. Bir kere bunu artık sektör olarak geliştirme niyetindeyiz aramızda yapmış olduğumuz istişare neticesinde geçen ay büyükşehir belediyemize nihai olarak 970 dönüm alanı planlayıp ve kooperatifleşirmiş olduğu isot işletmecilerinden bu yerin tahsisini gerçekleştirdik. Amaç isotun işlendiği alanı daha geniş tutmak hijyenle ve sağlıklı bir ortamda tezgâhların kurtulmasını sağlamak ve bunun gelişmesini sağlamaktır. Çiftçimiz, ister istemez tohuma bakacaktır, verimli olduğu tohumu seçecektir. Veyahut ürünün desteklenmesi lazım, bizler yerel yöneticileriz. Bunları görmemiz için kendi özellikle hazırlamış olduğumuz bir fidanlık alanımız var. Akçakale bölgesinde şu anda Büyükşehir belediyesi tarafından işletiliyor. Bu alanda isotun fidelerini yetiştireceğiz. 5 milyon fideyi biz ilave edilmiş bir şekilde isot işletmecilere dağıtmış olacağız. Bununla yetinmeyeceğiz iyi bir şekilde hasat döneminde iyi tohumların alınıp muhafaza altına alınması ve Mart Nisan ayı tohumun toprakla buluştuğu dönemde çiftçimize tohum desteğinde bulunacağız. Gübre desteğinde bulunalım dedik, bu şekilde daha da geniş bir alana isotun yetiştirme potansiyelini daha güçlü hale getireceğiz." şeklinde konuştu. 

Konserle devam edecek olan festival hakkında bilgi aktaran Çiftçi, "İsot festivalimiz, 23 Eylülde tarlada hasat ile başladı, Cuma günü çeşitli etkinliklerle sabah kahvaltısı ile başlayacağız programa saat 10:00’da da kortej yürüyüşümüz var. Haşimiye meydanında gösterilerimiz olacak. 5 Ekimde İsot yeme yarışması Hamarat Eller Çarşısında yapılacak. Sonra Şanlıurfa müzemizin önünde konserler başlayacak. Şanlıurfa büyükşehir belediyemizin sıra gecesi ekibi ile başlayacak olan konserler Sevcan Orhan ile devam edecek. Diğer günleri de aynı şekilde konser ve farklı etkinliklerle halkımıza güzel bir hafta sonu geçirteceğiz." ifadelerini kullandı.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.