Bakın Çam Ağaçları Neden Kuruyormuş?

Şanlıurfa’da uzun zamandır kuruyan çam ağaçlarının kuruma nedeni uzun süren araştırmalar neticesinde bulundu.

29-10-2018 15:22

Haber: Hasan RAY / Urfadasin.com

Kuruyan çam ağaçlarınınsık sık gündeme gelmesiyle birlikte harekete geçen GAPTEM yetkilileri çam ağaçlarının kuruma nedenini belirledi. Yapılan araştırmalar neticesinde hastalığın bir tür mantar olduğu tespit edildi. Bu mantarın özellikle İran türü çam ağaçlarında mevsimsel değişimlerden kaynaklandığı belirlendi. Bu mantar diğer ağaçlara da bulaşarak kurumasına neden oluyor.

Sebebi belirlendi, tedaviye başlandı

Şanlıurfa genelinde bulunan çam ağaçlarındaki hastalığın Diplodia mantarı olduğu tespit edildi. Diplodia bir mantar türüdür, bu mantarının bulaşması ile çam ağaçlarında aşırı reçine salgılanması ve genç iğne yaprakların renginin hızla sararması meydana geliyordu.  Şanlıurfa genelindeki çam ağaçlarında mevcut olan bu hastalığın teşhisi GAPTAEM tarafından yapılan uzun çalışma ve araştırmaların ardından konuldu. 

Mevcut çamların durumu bilinmiyor

Bulunan tedavinin en kısa zamanda  ağaçlara uygulanması bekleniyor. Bu sayedeağaçların kurtarılması hedefleniyor. Yetkililerden alınan bilgilere göre bundan sonra İran çamı dikilmeyeceği ve bunun yerine kızılçam dikileceği öğrenildi. Söz konusu mevcut İran çamlarının Şanlıurfa’da yeşil alanlardaki oranının ne kadar olduğu ve bunlarında kuruyup kurumyacağı ise bilinmiyor.
 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.