Çevik Kuvvette Engelleri Aşabilen Karşıya Geçebiliyor

Yapımı yıllar alan Çevik Kuvvet Projesi’nde yayalara yönelik yapılan küçücük yollar, tepkilere neden oluyor. Yayalar, karşıdan karşıya geçerken engelleri aşarak ulaşmaya çalışıyor.

12-04-2021 22:05

Yapımı yıllar süren Çevik Kuvvet Projesi, beklentileri karşılamadı. Bu durumdan en çok mağduriyet yaşayan grup yayalar oldu. Şehir Planlamacıları, projedeki eksiklere dikkat çekti.
Şanlıurfa Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Selim Acar, Çevik Kuvvet Projesi’nde yapılan hatalara dikkat çekti. Açar,,”Ulaşım projeleri, kavşaklar ve ulaşım sistemleri olsun eğer ulaşım master planı dışında yapmazsanız sonra elinizde patlar. İşlevsiz kalma gibi fonksiyonları ortaya çıkar. Çevik Kuvvet Projesinde servis yollarında birtakım darlıklar gördüm. Aracın arızalanması durumunda arkadan gelen aracın geçememesi gibi bir durum söz konusu. Ambulans, itfaiye aracı.. Biz trafiği sadece araçtan ibaret görüyoruz.”dedi.

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN HEPSİ BİSİKLETE YOĞUNLAŞMIŞ DURUMDA
Ulaşım projeleri yapılırken tüm detaylarının hesaplanması gerektiğini ifade eden Açar, şöyle konuştu:”Yaya, bisiklet ve araçların komplike olduğu bir sistem ve dizayn edilmeli bir dişiden çatlar gibidir. Sadece bir araca yönelik bir projelendirme yaparsanız yayaları mağdur edersiniz, bisikletin olmadığı dipnot olarak söylüyorum projemizi yok etmekte. Gelişmekte olan ülkelerin çoğu bisiklete yönelik yoğunlaşmış durumdalar. Bizim de bunu genç nüfusumuza yönelik daha sağlık bir ulaşım aracı hasebiyle teşvik etmemiz gerek ve alt yapısını yapmamız gerekiyor.

ULAŞIM MASTER PLANI BİR AN ÖNCE YAPILMALI
Bu proje yaya ulaşımı hiç düşünülmemiş gibi, kaldırım normal standartlarda 120 metredir. Kişinin karşılıklı geçebileceği bir alan bırakılmamış. Projenin hatalarından bir tanesidir söyleyebiliriz.  Büyükşehir için bir an önce Ulaşım Master Planının yapılması gerekiyor. Büyük ölçekli yatırımlar yapılırken ilgili STK’ların ve paydaşların fikirlerinin alınıp istişare edilip uygulamaya geçirilmesi gerekiyor. Yetkililerimize, idarecilerimize bir daha söylemek gerek..”

Zeki Altundağ              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.
Ahmet
Onlara göre STK'ların görüşü değil, kendi rantlarının hesapları önemlidir.Hangi kavşağımız adam gibi yapıldı ki...Narlıdere kavşağı mı, Abide kavşağı mı? Narlıdere kavşağında hemen hemen hergün trafik kazaları yaşanmakta neden? kavşağın kolonları tıpkı duvar gibi yapılırsa...sağ kenara trafo ve kalın bariyer yerleştirilirse elbette sağdan gelen araçları göremez kaza kaçınılmaz olur.Duvar gibi kolonlar keza öyle hesapsız kitapsız yapılan yanlışlardır.Ama sorsanız.Nihat Çiftçi gögsü kabara kabara bu dandik kavşağı ile övünüyor.
Mustafa cengiz
Kuzey / batı çevre yolu 10 km 15 yıldır bitmedi ...! Bu konuda haberler varmı
Mustafa cengiz
Kuzey / batı çevre yolu 10 km 15 yıldır bitmedi ...! Bu konuda haberler varmı