Şanlıurfa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından Gezi Davasına ilişkin açıklama yapıldı

Rabia Meydanında gerçekleşen basın açıklamasında konuşan CHP Şanlıurfa il başkan yardımcısı ve Basın sözcüsü Avukat Ronahi Paydaş şunları söyledi.

 Paydaş; “Evrensel hukuk kurallarını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarını, kendi anayasa ve yasalarını yok sayarak adeta hukuku katlederek yeni bir karara daha imza attı.

 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 25 Nisan 2022 tarihli duruşmasında Sanık Mehmet Osman Kavala İçin TCK 312/1 maddesinde düzenlenen “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçu gereği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına; Diğer Sanıklar Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin ise aynı suça iştiraklerinin yardım boyutunda kalmış olması sebebiyle 18’er yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına ve Tutuksuz Sanıkların Tutuklanmalarına Oy Çokluğu ile karar verdi.

Söz konusu dava dosyası kamuoyunda Gezi Davası olarak bilinmektedir. Bu dosyada yargılama sonucu cezalandırılan ve tutuklanan Sanıklar Türkiye’deki birçok toplumsal davayı üstlenmiş ve takibini yapmışlardır. Bu davaların bazıları herkesçe bilinen Soma maden İşçileri Davası, Çorlu Tren Kazası, Aladağ yangın davası, Berkin Elvan Davası’dır.

Gözden kaçırmayın

İşte ÖTV'Siz Akaryakıt Fiyatları İşte ÖTV'Siz Akaryakıt Fiyatları

Malum önümüzdeki dönemde bir seçim var ve iktidar bizlere şu mesajı veriyor, sizi istediğim şekilde cezaevinde tutarım, hukuk, yasa ve anayasa tanımam diyor. Bizde Türkiye Cumhuriyeti’nin Bir Hukuk devleti olduğunu ve hukuk devleti kalacağını hatırlatıyoruz. Hatırlatmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.