Yurtdışı ziyaretleri ile ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Aydınlık, “TBMM Dilekçe Komisyonu olarak dilekçe hakkı kapsamında parlamentoların çalışmaları hususunda fikir alışverişi için Komisyon Başkanımız Belma SATIR, Komisyon Üyesi Milletvekillerimiz Arzu Aydın, Ahmet Salih Dal ve Behiç Çelik’le birlikte, önceki gün Hırvatistan'a gittik.

Hırvatistan’da bizleri misafir eden Zagreb Büyükelçimiz Yavuz Selim Kıran'a ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. TBMM Dilekçe Komisyonu olarak yerinde incelemelerde bulunmak üzere geldiğimiz Hırvatistan'da; TİKA projesi ve Zagreb’in en büyük rehabilitasyon merkezi olan Zagreb Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ettik. Ziyaretin akabinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Dilekçe Komisyonu olarak Zagreb’de Türk toplumu temsilcilerimiz ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduk.

Şanlıurfa’da 40 Yıllık Tapu Mağduriyeti! Şanlıurfa’da 40 Yıllık Tapu Mağduriyeti!

Ziyaretimiz kapsamında TBMM Dilekçe Komisyonu olarak Hırvatistan Parlamentosu'nu ve Dilekçe ve Şikayet Komisyonu Başkanı Katica Glamuzina’yı ziyaret ettik. Glamuzina’yı ziyaretin ardından Hırvatistan Sisak'ta bulunan İslam Kültür Merkezi'ni ziyaret ettik ve Yunus Emre Enstitüsü'nün sunduğu Türkçe kursunu gezdik.

Daha sonra Hırvatistan Zagreb Büyükelçimiz Sayın Yavuz Selim Kıran'ın Dilekçe Komisyonu Heyetimiz onuruna verdiği yemeğe katıldık. Hırvatistan'daki ziyaretlerimiz kapsamında bizlere ev sahipliği yapan Sayın Büyükelçimize ve ekibine misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyorum.
 
Dilekçe Komisyonu Heyeti olarak Hırvatistan ziyareti sonrasında Avusturya’nın Başkenti Viyana'ya geçtik. Viyana’da Hain bir saldırı sonucu 1975 yılında şehit edilen Büyükelçimiz Dâniş Tunalıgil’in odasını ziyaret ettik.  Kısa ziyaretimizde bizleri ağırlayan Büyükelçimiz Ozan Ceyhun ve ekibine teşekkür ederim.  Avusturya ziyaretimizin ardından Prag ziyaretimizi gerçekleştirdik. Prag'da akşam saatlerinde Türk toplumu temsilcileri ile bir araya geldik. Toplantıda AB Başkanlığı'ndan Uzman Oktay Ercan bir sunum gerçekleştirdi ve yaşanan sorunları dinledik.

Dilekçe Komisyonu Heyeti olarak yurtdışı programımızın son bölümünde Prag Temsilciler Meclisi Dilekçe Komisyonu Başkanı Tomio Okamura ve heyetini ziyaret ederek karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk.”