19-Ocak-2022 - Çarşamba

Çiftçi Şanlıurfa’yı Tanıttı

Çiftçi, Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansında Şanlıurfa’yı tanıttı

07-09-2018 20:55

Dünya Tarihi Kentler Birliği 2018 Konferansı Ulusal düzeyde Belediye Başkanları ve üst düzey yöneticilerinin katılımı ile Bursa’da başladı. 
Konferansın açılış konuşmasını yapan Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şehirlerin tarihini ve kültürünü geleceğe taşıma adına hep birlikte hareket edeceklerini belirtti. Ulusal düzeyde birçok katılımcının yer aldığı Dünya Tarihi Kentler Birliği 2018 Konferansı Bursa''da başladı. 460 Belediyenin bağlı olduğu Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, toplantıya katılım sağlayarak gelen konuklara Türkiye’nin dünya kültüründeki önemini anlattı. Şehirlerin tarihi ve kültürünü geleceğe taşımak için ortak akıl ile hareket etmenin önemine değinen Çiftçi, “Şu an birliğimize bağlı 460 belediye ile yolumuza devam ediyoruz. Bursa Tarihi Kentler Birliğimiz açısından önemli bir yere ait. Kültür varlığını koruyan, tarihi eserlerini ayakta tutan, çarşılarıyla, hanlarıyla gerçekten gurur duyduğumuz bir şehir. Bu gurur duyduğumuz şehir, büyükşehir belediye başkanlığını yapmış olduğum 12 bin yıllık peygamberler şehri Şanlıurfa ile birlikte Dünya Tarihi Kentler Birliğine üye şehirlerdir. Bugün bu güzel şehirdeki konferansla bilim insanlarımız tarihe ışık tutacak düşünce ve fikirlerini beyan edecekler. Bu denli güzel çalışmalar bizim için gurur kaynağıdır. Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediye Başkanlığımız süresince tarihi ve kültürel birçok çalışmaya imza attık. Özellikle 12 bin yıllık tarihi bulgulara ev sahipliği yapan Göbeklitepe UNESCO Kültür Miras Listesine girmiş bulunmakta. İşte Göbeklitepe dünyanın ilk merkezlerindendir. Bizler Anadolu coğrafyası olarak dünyanın güzel alanlarına sahip çıkıyor, koruyor ve geleceğe taşıyoruz” diye konuştu. 
7-8-9 Eylül tarihleri arasında devam edecek olan konferansın ilk günü Dünya Tarihi Kentler Birliği üye şehirlerinin takımını ve sunumu ile tamamlanacak. 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.