Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilerin elektrik faturalarını ürünler satıldıktan sonra ödeyeceğini açıkladı.

LÖSEV, Siverek’te Hasta Yakınlarına Et Yardımında Bulundu LÖSEV, Siverek’te Hasta Yakınlarına Et Yardımında Bulundu

ERDOĞAN'IN BU HAMLESİ NE ANLAMA GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın bu hamlesi muhalefetin sürekli diline doladığı DEDAŞ ve elektrik kesintileri sorununu çökertti. Erdoğan’ın açıklamalarından sonra çiftçilerin elektrikleri artık borcundan dolayı kesilmemiş olacak. Yol kesen, DEDAŞ’ın kurum binasını basan çiftçilerin artık ateşli eylemleri de böylelikle son  bulmuş olacak.

Erdoğan Kabine toplantısı sonrası çiftçilere verdiği elektrik faturası müjdesine ilişkin şunları söyledi; "Bundan sonra elektrik faturaları aylık ödenmek yerine hasat sonunda yani ürünler satılıp gelir elde edildiğinde ödenebilecek. Ziraat Bankamız bu imkandan yararlanmak isteyen çiftçilerimizin elektrik borçları için açacağı faizsiz kredinin tahsilini hasat dönemi sonunda yapacak, maliyetinin bedelini de Hazineden alacak.

Ayrıca çiftçilerin önceki dönemlerden kalan elektrik borçları için de yine Ziraat Bankası vasıtasıyla bir kolaylık getirdik l. Çiftçilerimiz geçmiş dönem elektrik borçlarını 5 yıla varan vadeyle ve faizsiz geri ödeme imkanıyla kapatabilecek.

Elektrik dağıtım şirketleriyle önceki dönem borçlarının gecikme cezası uygulanmadan ve hatta anaparanın da bir kısmından feragatle tahsili hususunda mutabakata varıldı. Amacımız çiftçilerimizin üretim şevkini artırarak gıda fiyatlarındaki dengesiz yükselişlerin önüne geçmektir. Enerji maliyetleriyle ilgili bu kolaylıkların çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum."