27-Ekim-2021 - Çarşamba

Çölyak Hastalarına Yardım Eli

Haliliye Belediyesi tarafından çölyak hastalarına yönelik periyodik olarak dağıtılan glütensiz mamullerden oluşan gıda paketleri, Kurban Bayramı arifesinde çölyak hastalarına ulaştırıldı.

21-08-2018 15:37

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’un ‘benim bir belediyem var’ anlayışıyla sosyal belediyecilik alanında yürütülen çalışmalar kapsamında, Şanlıurfa’da ilk kez çölyak hastalarına yönelik gıda paketi dağıtımı Haliliye Belediyesi tarafından geçen yıllarda başlatıldı. İçerisinde tatlı ve tuzlu yiyecekler ile ekmekten oluşan glütensiz gıda paketlerinin dağıtımı, çölyaklılara periyodik olarak dağıtılıyor. 
Kurban Bayramı arifesinde de, Demirkol çölyak hastalarının yüzünü bir kez daha güldürdü. Çölyak hastaları için düzenlenen gıda paketi dağıtım programına Demirkol’un yanı sıra, Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Aslan, Mehmet Toprak, Müslüm Yüksel, Feyat Akbaş, Mehmet Keskin, İmam Fidanoğlu, Hasan Kaya, Nusret Kaya ve Çölyak Federasyonu Başkanı Hasan Doğan ile çölyak hastaları ve aileleri katıldı. Dağıtım programına katılan çölyaklı hastalar ve aileleriyle sohbet eden Demirkol, Haliliye Belediyesi olarak her zaman yanlarında olduklarını belirtti. 
“Çiğköfte, bulgur pilavı ve makarna yiyebildiler” 
Dağıtım programıyla ilgili açıklama yapan Demirkol, Şanlıurfalı çölyak hastalarının Haliliye Belediyesi ile artık çiğköfte, bulgur pilavı ve makarna yiyebildiğini belirtti. Yaklaşık 11 kilogram ağırlığındaki unlu mamullerden oluşan gıda paketlerini, ilçedeki tüm hastalara ulaştırdıklarının vurgulayan Demirkol, “Haliliye Belediyesi olarak genç, yaşlı, sağlıklı veya sağlığını kaybetmiş tüm kesimlerin hizmetindeyiz. Öncelikle vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını belirleyerek, bu ihtiyaçları sıkıntıya dönüştürmeden çözmek için gayret ediyoruz. Geçmişten bu tarafa, Şanlıurfa’da ilk defa çölyaklı hastalarımızın aileleriyle aynı sofrada, aynı yemeği yemelerini sağladık. Geçmişten bu tarafa gıda kolilerimizin dağıtımı devam etmektedir. Daha öncede Şanlıurfa’da, ailesiyle çiğköfte, bulgur pilavı ve makarna yiyemeyen hastalarımız vardı. Şuanda, hastalarımızın tatmadıkları lezzetleri kendine tattırdık. Glütensiz undan yapılmış, 9 çeşit mamul maddeleri bugün dağıttık. Dağıtmış olduğumuz paket yaklaşık 11 kilodur” şeklinde konuştu. 
“Çocuklar, bayramda çikolata yiyebilecekler” 
Demirkol, Kurban Bayramında dağıttıkları glütensiz ürünler ile çocukların bayramda çikolata yiyebileceğini ifade ederek, “Gençlerimizin, çocuklarımızın bayramda çikolata yemelerini sağlamış bulunuyoruz. Kendilerine afiyet olsun. Bölgede değil, Türkiye’de hiçbir ilçenin yapmadığı hizmeti şuanda gerçekleştiriyoruz” dedi. 
“Fırınımız hizmete girecek” 
Demirkol, açıklamasının son bölümünde Türkiye’de sayılı olan glütensiz ekmek üretim fırını kurduklarını ve en yakın zamanda bu fırının hizmete gireceğini belirterek, “Haliliye Belediyesi olarak daha önce büyükşehirlerden gelen glütensiz ekmekleri, Haliliye’de üretmeye başlayacağız. Bu fırınımızın makine ve teçhizatı tamamlanmıştır. Mevzuat konusunda arkadaşlarımız çalışma yapmaktadırlar. İnşallah önümüzdeki aylarda bu fırınımız hizmete girecek. Türkiye’deki az sayıdaki fırınlardan biri olacaktır. İlçe belediyelerinde de, hiçbir ilçe belediyesinin ekmek fırını yok” diye konuştu. 
Çölyak Federasyonu Başkanı Hasan Doğan da, Haliliye Belediyesinin Şanlıurfa’da bir ilki başlatarak, çölyak hastalarına gıda paketi dağıttığını ve bu nedenle kendisine çok teşekkür ettiklerini söyledi. 
Açıklamaların ardından Demirkol, meclis üyeleri ile birlikte glütensiz gıda paketlerini hak sahiplerine dağıttı. Gıda paketlerinden teslim alan hak sahipleri, hizmetten memnun olduklarını ifade ederek, Demirkol’a teşekkür ettiler. 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.