Milyonlarca EYT'li çıkacak düzenlemeyi merakla beklerken, bir açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Yılbaşını işaret eden Erdoğan, "2023 yılına bunları açıklayarak girmiş olacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında şunları söyledi:

"Şu anda Vedat Bey ekibiyle birlikte çalışmalarını devam ettiriyor.Önümüzdeki ay ve yeni yıl EYT ile asgari ücretin arka arkaya açıklandığı aylar olacak. Buralardaki ücret politikası da ne durumdaysa bunları da açıklayacağız. Bunlardan en önemlisi asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte gerek sözleşmeliler gerek EYT, yani biz 2023'e bunları açıklayarak girmiş olacağız."

İYİ Parti Urfa’da 4 İlçede Kongresini Yaptı İYİ Parti Urfa’da 4 İlçede Kongresini Yaptı

4 Soruda EYT açıklaması

1- Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT)sorunu nasıl ortaya çıktı ve daha önce emeklilik şartları nasıldı?

1999 yılında yürürlükte olan 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa 4447 sayılı Kanunla eklenen geçici 81'inci maddenin (B) bendi ile 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların emekliliği hak etme koşulları değiştirildi. Bu tarihten sonra emekliliğe hak kazanmak için sigortalılık süresi ve prim gün sayısının yanında, yaş koşulu da aranmaya başlandı.

Değişiklikten önce, emekliliğe hak kazanabilmek için sigortalılık süresi ve prim gün sayısındaki koşulların karşılanması yetiyordu. Değişiklik öncesinde kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün koşulunu yerine getirenler emekli olabiliyordu.