DEDAŞ’tan İllallah Eden Viranşehir Çiftçisinin, Tarımsal Sulamada GES Devri

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde Kaymakamlık tarafından Karacadağ Kalkınma Ajansının destekleri ile hazırlanan ve iki yılı aşkın bir süre üzerinde çalışılan Tarımsal Sulamada GES Projesinin fizibilite raporu tamamlandı.

08-04-2021 23:09

Hibe desteğiyle sulama kooperatifi aracılığı kurulacak 1 megavatlık güneş enerjisi santrali sayesinde çiftçiler, yüksek elektrik bedeli ödemekten kurtulabilecek.

Tarımsal Sulamada GES Fizibilite Raporunu hazırlayan ekibin başında olan Süha Durak yaptığı sunumda katılımcılara proje hakkında bilgi verdi. Tarımsal Sulamada GES Projesinin maliyet tablosunun analizinde projenin hibe desteği alması durumunda 3 yıl, yatırımcıları öz kaynakları ile projenin uygulanması halinde 6 yıl içinde kendini amorti ettiğini belirten Durak, kurulacak GES'in ekonomik ömrünün 25 yıl olduğunu kaydetti.

ENERJİ SORUNUNA KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜM

Toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, projenin bölgedeki enerji sorununa kalıcı ve sürdürülebilir çözüm getireceğini söyledi. 
Pamuk üretiminde çiftçiyi en çok zorlayan maliyet kaleminin enerji olarak görüldüğünü hatırlatan Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci, Enerji maliyetinin düşürülmesi için ortaya koydukları Tarımsal Sulamada GES modelinin fizibilite raporunda vardıkları sonucun enerji sorunun kalıcı ve sürdürülebilir olarak çözeceğini ifade etti.

PROJE BEKLENENDEN FAZLASINI SUNUYOR

Tarımsal Sulamada GES Projesinin hibelerinden faydalanılmasında Güneş Enerji Santrali kurulması gerektiğini bunun içinde kooperatif tüzel kişilikleri üzerinden başvuru yapılması gerektiğinin altını çizen Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci,” Kurulacak Kalkınma kooperatifleri ile çiftçilerin örgütlü bir şekilde hareket etmesi sağlanacağı gibi bölgede süren vahşi sulama, gübreleme ve ilaçlama gibi ekonomik olmayan ve basit usullü tarım yöntemleri yerine damlama sulama, zararlı ile biyolojik mücadele ve doğal gübreleme gibi modern yöntemleri yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

TARIMSAL SULAMADA GES FİZİBİLİTE RAPORUNU PAYLAŞABİLİRİZ.
Bölgeyi ilgilendiren enerji sorununa çözüm getirecek olan Tarımsal Sulamada GES Fizibilite Raporunu ilgililerle paylaşacağız. Fizibilite raporunu açık kaynak olarak web sayfasında yayınlanacaktır." dedi.

Viranşehir Kaymakamlığı Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, Belediye Başkan Yardımcısı Ragıp Yıldırım, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, Ziraat Odası Başkanı Bahri Ekinci, İlçe Tarım Müdürü İbrahim Varlı, Karacadağ Kalkınma Ajansından Yunus Çolak, Kırsal Kalkınmadan Mehmet Uçman, GAP İdaresi Başkanlığından Yılmaz Dağtekin ve çiftçiler katıldı.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.