25-Mayıs-2019 - Cumartesi

Dicle Elektrik Urfalı Vatandaşlardan Destek İstedi

Dicle Elektrik, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde elektrik enerjisinin yoğun biçimde ısınma amacıyla kullanılması nedeniyle tüketimin artması nedeniyle vatandaşlardan destek istedi. 

28-11-2018 14:40

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde kış mevsimine kadar gelmesi beklenen doğalgaz gelmeyince, vatandaşlar ısınmak için elektrik sobalarına yüklendi. Bundan dolayı elektrik tüketimi 2.5 kat arttı. Artan elektrik tüketimi yüzünden ilçeye enerji sağlayan ana merkezlerde bulunan 5 kesici ölçü hücresi ve 7 trafo kapasitelerinin üzerindeki yükü taşıyamayarak yandı. Aşırı ısınma sebebiyle birçok noktada iletkenler koptu, bağlantı noktaları ise hasar gördü. Bu sebeple ilçe merkezi ve bazı mahallelerde elektrik kesintileri yaşanmaya başlandı. 
‘Vatandaşlar ve STK’lardan destek bekliyoruz’ 
Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, yaşanan bu sorunların temel sebebinin elektrikle ısınma ve kaçak kullanım olduğunu belirterek, “Elektrik kesintilerini gündeme getiren STK’lar ve vatandaşların sorunun temel sebebinin ısınma nedeniyle gerçekleşen aşırı tüketim olduğunu bilmelerini istiyoruz. Sadece Viranşehir ilçemizde tüketim 15 gün öncesine göre bir anda 2.5 artmış durumda. Bu öngörülebilir, sürdürülebilir bir durum değildir. Aşırı yüke dayanamayan trafolarımız yanmakta, iletkenlerimiz kopmaktadır. Tüm bu olumsuzlukları giderebilmek ve ilçeye yeniden sağlıklı, kesintisiz enerji verebilmek için ekiplerimiz büyük bir gayretle çalışmaktadır. İlçenin enerjisiz kalmaması için alternatif besleme kaynaklarını artırmak için de çalışıyoruz. Bu durumun yaşanmaması için kesinlikle elektrikle ısınmanın önüne geçilmesi gerekmektedir. İlçeye doğalgaz akışı sağlanıncaya kadar STK'ların bu işe kafa yoran insanların duyarlılık göstererek, israfın önlenmesi konusunda şirketimize gerekli destek sunmalarını bekliyoruz’’ denildi. 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.