Diş sağlığımız sadece dişlerimiz ağrıdığında aklımıza geliyor. Böyle olunca da dişlerimiz bir bir dökülüyor. 20 yaşında 10 dişini kaybeden Urfalı İsa Yutan gibi

Şanlıurfa'da Masa Başı Afet Planı Tatbikatı Yapıldı Şanlıurfa'da Masa Başı Afet Planı Tatbikatı Yapıldı

Urfa haber sitesi editörlerinin Diş Hekimi Abdulkadir İnan’ın kliğinde karşılaştığı İsa Yutan’a 20 yaşında 10 dişini kaybetmesinin nedenini sordu.
İsa Yutan bu soruya , “Ben dişlerimi önemsemediğim için 10 tane dişimi kaybettim. Fırçalamadığım için şuanda diş eti sorunum var.  20 yaşında olmama rağmen 10 tane dişlerimi kaybettim. Diş eti sorunum olduğu için şuanda dişlerimi fırçalamıyorum en başta fırçalasaydım şimdi diş eti sorunumda olmazdı.” cevabını verdi.

Şanlıurfalı Zekeriya Avluca ise “Ağız sağlığın başlangıcıdır. Maalesef dişlerimizi önemsemiyoruz. Kendi adıma sadece diş ağrısı çektiğim zaman dişlerimi önemsiyorum. Dişlerimin ağrısı geçtiği zaman eski düzene devam ediyorum. Dişlerimi bazen haftada 1 kez fırçalıyorum. Bazen hiç fırçalamadığım unuttuğum günler oluyor.” dedi.

Ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesiyle ağız içerisindeki dokularda ve dişlerde oluşan sağlık sorunlarını Urfadasın Haber Sitesi olarak Diş Hekimi  Abdulkadir İnan’a sorduk.

Sağlığın yanı sıra bakımsız ağız ve dişlerin sebep olacağı sosyal, psikolojik ve fizyolojik açıdan yaşam kalitesini nasıl etkilediğini Diş Hekimi Abdulkadir İnan şöyle dile getirdi; 

“Bunu şu şekilde özetleye biliriz. Aslında kış dönemlerinde artan hasta yoğunluğumuz var. Yaz dönemlerinde ise genelde şehir dışına gidildiği için hasta yoğunluğumuz azalıyor. Ama genel olarak insanların ağız diş sağlığına çok dikkat etmediklerini söylenebiliriz. 

Acil gelen hastalar da oluyor. Ama klasik protez tedavisi impalt tedavisi diş beyazlatma tedavisi estetik gibi sebeplerden gelen hastalarımızda olmakta. Tedavi için gelen hastalar genelde dişlerine iyi bakmadıkları için diş çürükleri dolgu kanal tedavisi için gelen hastalarımızda oluyor.

Bunun yanında ileri yaştaki hastalarda diş eksikliklerine bağlı çözümler üretmeye çalışıyoruz. Pandemi döneminde tüm hastanelerde yoğun bir hasta alımı olmuyordu. Çok ciddi önlemlerde ekstra durumlarda normal olarak sanki rutine dönmeye başladık. Tabi bizim için önemli olan hastaların bakımı sağlığı. Günde 2 defa dişlerini fırçalamaları normal şartlarda hiç yapamasanız bile akşam uyumadan önce 1 defa sabah kalktığınızda 1 defa dişlerinizi fırçalamanızı tavsiye ediyoruz.”