Dün Fırat’ın Suyu Geliyor Diye Zılgıt Çalan Analar Şimdi Ağıtlar Yakıyor

26-07-2021 09:02

Şanlıurfa boğulma vakalarında Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Şanlıurfa’nın kavuran sıcaklarında son günlerde hemen hemen bir genç Fırat Nehrinin serin sularında can veriyor. Tarımsal sulama için dağların delip Harran Ovası’na Atatürk Barajında toplanan Fırat Nehrini suyunun ulaştırıldığı yıllarda insanlar sevinçten “Ane kalk bir zılğıt çal” diyordu. Ancak bugün gelinen son nokta gençler Şanlıurfa’nın kavurucu sıcaklarında serinlemek için girdiği tarımsal sulama kanallarında can vermeye, analar da zılgıt yerine ağıtlar yakmaya başladı. Şanlıurfa’da son 2 günde 8 genç serinlemek için girdiği sularda can verdi. Anaların ağladı yeri göğü inletti. Şanlıurfalılar ise önlemlerin yetersizliğinden cankurtaran olmamasından dert yanmaya başladı.

Bu arada CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, “Sınırları Fırat suyu ile kesişen Hilvan ilçemize acilen yüzme havuzları yapılmalı” çağrısında bulundu. CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir sosyal medya hesabından  “Başka aileler yıkılmasın anne yürekleri dağlamasın feryatlar yürekleri yakmasın. Sınırları Fırat suyu ile kesişen Hilvan ilçemize acilen yüzme havuzları yapılmalı. Bölgede olimpik yüzme havuzları yapılmalı, gençlere yüzme kursları verilmeli.”ifadelerini kullandı.

Öte yandan Şanlıurfa’daki Devlet Su İşleri 15.Bölge Müdürlüğü tarımsal sulama kanaların etrafına boğulmaları önlemek için “Tehlikeli ve Yasaktır” yazıları astı. Kanal çevrelerine tel çitler çekti. Videolu kamu spotları hazırlayıp uyarılarda bulundu. Belediyeler ise kanallarda yüzmeye gidenleri durdurmak için yüzme havuzları yaptı.Vatandaşlar ise yüzme havuzları sayısnın artmasını ve Bozova’da Baraj göleti bölgesinde cankurtarma olmasını istiyor.

İşte Harran’a Fırat’ın Suyun Verildiği Törenin Görüntüleri
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.