Elektrikli Otomobil Bataryaları İçin Büyük Anlaşma

BASF ve Rusya'nın en büyük demir çelik şirketlerinden Norilsk Nickel, elektrikli otomobillerde batarya hücresi üretimi için anlaşma imzaladı. İşte detaylar!

23-10-2018 12:00

Alman kimya şirketi BASF ve Rusya'nın en büyük demir çelik şirketlerinden Norilsk Nickel, elektrikli otomobillerde batarya hücresi üretiminde kullanılan kimyasalları üretmeye yönelik Avrupa’nın ilk fabrikasını Finlandiya’nın Harjavalta kentinde kurmak için anlaşma imzaladı. 
BASF’dan yapılan açıklamaya göre, yeni fabrika, Harjavalta’da Norilsk Nickel tarafından sahip olunan nikel ve kobalt rafinerisine bitişik olarak inşa edilecek. Söz konusu fabrika yatırımının şirketin, geçen yıl açıkladığı 400 milyon avroluk çok adımlı yatırım planının bir parçası olduğu belirtildi. 
Alman şirket, Harjavalta fabrikasında BASF'ın diğer batarya malzemeleri ile birlikte yıllık yaklaşık 300 bin adet elektrikli otomobilin bataryalarında kullanılan kimyasalları üretmeyi planlıyor. Yeni fabrikanın elektrik ihtiyacı da rüzgar ve hidro gibi yenilebilir enerji kaynaklarından sağlanacak.
Elektrikli otomobil bataryaları için büyük anlaşma!
BASF ve Norilsk Nickel, nikel ve kobalt ham maddesine yönelik uzun vadeli ve piyasa şartlarına dayalı bir tedarik anlaşması da imzaladı. Söz konusu anlaşma, Avrupa'da elektrikli arabalara yönelik batarya üretimi için yerel ve güvenli bir ham madde tedarik zinciri oluşturacak. 
BASF’ın, batarya hücresi üretimi için Avrupa’da yeni üretim tesislerinin inşası için başka yerleri de değerlendirmeye aldığı belirtildi. Kobalt, elektrikli otomobillere güç sağlayan bataryalarda önemli bir bileşen olarak dikkati çekiyor.

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.