Tıp Dünyasına katkıları ve bilime emeği ile çok bilinmeyen Urfalı Dr. Selahattin Rastgeldi en az Aziz Sancar kadar bilinmeyi hak ediyor.

Suruç “İçme Suyu Projesi"nin İlk Adımı Atıldı Suruç “İçme Suyu Projesi"nin İlk Adımı Atıldı

Dr. Selahattin Rastgeldi, Karaciğer safra yolu enfeksiyonları, Akciğer ve genitoüriner sistem enfeksiyonlarına iyi gelen ilacına  Urfamycin adını verdiği, patentini aldığı ilacın sahibi. Söz konusu antibiyotik ilacın Avrupa’da halen en çok tercih edilen 2 ilaçtan biri olduğu belirtiliyor.

Merhum Dr. Selahattin Rastgeldi, 1927’de zengin bir ailenin çocuğu olarak Urfa’da doğdu. Urfa Belediye başkanlarından Reşit Rastgeldi'nin oğlu olan Dr. Selahattin Rastgeldi, önce Tarsus Saint Paul Koleji sonra Robert Koleji, daha sonrada Galatasaray Lisesi'nde okudu. İstanbul’da ünlü bir Amerikan üniversitesinden mezun oldu. Tıp alanında araştırmalar yapan Dr. Selahattin Rastgeldi, daha sonra İsveç’e yerleşti. İsveç'te tıp eğitimi alan Rastgeldi, İsveç’in birçok hastanesinde çalıştı. İsveç’in Başkenti Stockholm’in  Östermalm semtinde klinik açtı.

Dr. Selahattin Rastgeldi, tıp alanında yeni teknik ve aletler geliştirdi. Hem memleket hasreti hem de mesleğine olan tutkusu nedeniyle ürettiği karaciğer safra yolu enfeksiyonları, akciğer ve genitoüriner sistem enfeksiyonlarına iyi gelen ilacına Urfamycin adını verdi. Patentini de aldı. Tiamfenikol içeren antibiyotik ilacı halen Avrupa’da en fazla tercih edilen iki antibiyotik ilaçtan birisi olarak kullanıyor. 

En az Aziz Sancar kadar bilinmeyi hak eden merhum bilim adamı, ömrünün 40 senesini İsveç'te kürt sorunu, Urfa tarihi, müziği, kültürü hakkında çalışmalara adadı. Uluslararası af örgütünün İsveç merkezinde de görev alan Dr. Selahattin Rastgeldi,  1966'da İsveç kürt komitesi'nin (svenska kurd kommitten) de kurucularından biri.