02-Aralık-2021 - Perşembe

Engelli Muhtar Adayı Engel Tanımıyor

Yaklaşan yerel seçimlerle birlikte adaylar kendilerini belli etmeye başladı. Bu adaylardan biri de engelli Ahmet Sevdiren olarak karşımıza çıktı. Sevdiren, şimdiden yaptığı çalışmalar ile bu görevi hakettiğini ortaya koyuyor.

16-10-2018 15:00

Haber: Hasan Ray / Urfadasin.com
Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Akpiyar mahallesinde gece gündüz çalışan engelli muhtar adayı Ahmet Sevdiren, mahalle sakinlerinin var lan soprunların çözümü için kendisine destek olmasını istedi. Sevdiren, bazı mahalle sakinlerinin kendisinin engelli durumundan dolayı çalışamayacağını düşündüğünü belirterek, “Ben engel tanımıyorum. Mahallem ile ilgili bir çok sorunu tek başıma insiyatif alarak çözdüm. Bundan sonra da aynı şekilde çalışarak sorunları çözeceğim” dedi.
Engellerini aşarak hizmet ediyor
Türkiye genelinde çeşitli sorunlarla karşılaşan engelli vatandaşlarımızın bazıları pes ederek evine kapanırken bazıları ise durmadan mücadelesine devam ediyor. Bu mücadele kapsamında toplumun bir parçası olduğunu diğer insanlara dayatan engelliler, kendilerinin yanında engelli olmayan insanlar için de çalışıyor. Bunlardan biri olan Ahmet Sevdiren de vatandaşlar için çalışıp sorunları çözüyor.
Engelliler için ulaşım sıkıntılı
Söz konusu mahallede engellilerin ulaşımının çok zor olduğunu belirten Ahmet Sevdiren, "Bu mahallemizin hangi sorunu, eksiği varsa geri durmadan gerek sözlü gerekse yazılı olarak gerekli kurumlara bildiriyorum. Bu çalışmaların da takipçisi oluyorum. Söz konusu çalışmaların yavaş bir şekilde yürüdüğünden rahatsızlık duyuyorum. Örneğin mahallemizden geçen derenin üzerinden köprü kurmalarını istedim. Köprü yapıldı ama halen yola çıkan bir merdiven yapılmadı” dedi.
Detaylar düşünülsün
“Hizmet yapılırken her şeyin inceden düşünülmesi lazım” diyen Sevdiren, “Bu alanda bir engelli karşı taraftaki parka gideceği zaman ulaşımı sağlayamıyor. Bu sorunlar için ne gerekiyorsa hepsinin mevzuatını biliyorum. Söz konusu dere kenarında yapılan park da engellilere uygun değildir. Çünkü bir engelli tekerlekli sandalye ile burada ulaşımı sağlayamaz. Örneğin yaşlı veya hamile biri merdiveni olmayan bu köprüden karşıya geçmesi imkansızdır. Bunun için yetkililerden isteğimiz bu mağduriyetimizin en kısa zamanda giderilmesini istiyorum." diye konuştu.
 'Elektrik kesintileri için yeni trafo yapıldı'
Mahallenin daha önce elektrik kesintileriyle sorun yaşadığını söyleyen Ahmet Sevdiren şu ifadeleri kullandı:
"Bölgemizde aynı zamanda mahallemizde günde 8 kez elektrik gidiyordu. Elektrik kesintilerinin devam etmesi halinde vatandaşlarımızın ev eşyaları, bina aydınlatmaları yanar duruma gelmişti. Ben bu durumun da farkındaydım. Dedaş'ı aradığımızda sorunlarımıza cevap verilmiyordu. Bunun için gerek Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı olsun gerek Cumhurbaşkanlığı olsun birçok birime bu durumu ilettim. Dedaş genel müdürlüğü ile DEDAŞ Şanlıurfa müdürü ile gerekli irtibatlar kurdum. Bunun üzerine basınımız da söz konusu elektrik kesintilerini gündeme alınca elektrik sorunumuz çözüldü. 4 adet yeni trafo yapıldı. Ben bu sorunları gündeme getirirken bir vatandaş olarak müdahale ediyordum."
Mahalle halkından destek istedi
Mahallesi için gece gündüz durmaksızın bir çaba içerisinde olan Sevdiren, “İnşallah mahallemizi yaşanılır, güvenilir bir hale getireceğiz. Bu konuda vatandaşlarımızın da desteğini bekliyorum. Mahalle sakinlerinden isteğimiz burada seçilecek olan muhtarın liyakat sahibi olmasıdır. Bu tür işlerden anlayan biri olsun. Özellikle de sorumluluk sahibi olsun. Bu konularda duyarlı olsun." diyerek destek istedi.
Belediylerle koordineli çalışıyor
Belediyeler ile koordineli çalıştığını söyleyen Ahmet Sevdiren, "Mahalleden geçen derenin etrafında yapılan istinat duvarları çökmeden önce yolda çatlaklar oluştu. Bunun için ŞUSKİ Genel Müdürlüğüne dilekçe yazdım. Teknik elemanların gelip inceleme yapacağı cevabı verildi. İnceleme sonucunda müdahale edilip ne gerekiyorsa yapılacağı söylendi. Buna rağmen 10 ay geçtikten sonra bu istinat duvarı yıkıldı. Yıkıldıktan sonra bile 2 ay sonra müdahale edildi. Yaklaşık 2 metre kalınlığında istinat duvarı yapıldı” şeklinde konuştu.
Gerekli yerler müdahalede bulunuyor
“Ben bu işleri adım adım takip ediyorum” diye konuşan Sevdiren, “İstinat duvarı yapıldıktan sonra yağmur drenaj kanalları bulunmuyordu. Bu durumda bu kanalların da döşenmesini sağladık. Şu anda peyzaj çalışması yapılıyor. Bu çalışmadan sonra kaldırım ve yol çalışmalarımız yapılacak. Mahalleliler bunun bilincinde olmalı ve sorumluluk sahibi muhtarı seçsin." İfadelerine yer verdi
'Gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacak çalışmalar yapılmalı'
"Elektrik, su, yol, kaldırım, park, bahçe sorunlarını mahalleliler bize bildirsin. Bu konuda yaptığım tespit sonucu yapamayacağımız bir şey yoktur." diye belirten Sevdiren sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı;
"Gençlerimiz için bir futbol sahası olsun, taziye evi olsun istiyoruz. Şu anda düzenli bir taziye evimiz yoktur. Gençlerimizin madde bağımlılığına yönelmemeleri için futbol sahası istiyoruz. Bu alanda ailelerimizin, çocuklarımızın faydalanabileceği park ve bahçeler olsun. Bisiklet yollarının burada yapılmasını istiyoruz. Buna benzer birçok alanda mahallemize katkıda bulunulmasını istiyorum.
Mahallemizde yeni yapıların da sosyal alanlara da hizmet ettiğini düşünmüyorum. Sadece maddiyata yönelik binalar yapılıyor. Binaların çevresinde herhangi bir çocuk parkı, sosyal tesisler yapılmasına önem verilmiyor. Her ne problem olursa muhtar çözmesi için arada bir köprü vazifesi görecek. Bunun için bu kabiliyete sahip bir muhtarın olması lazım."


 

İbrahim COŞKUNER              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.