20-Mayıs-2019 - Pazartesi

Engellilere Cami Yasak mı?

Şanlıurfa Eyyüp Peygamber Camisinden kayda geçen görüntülerde engelli vatandaşların camiyle adeta bağları kesildi. Engellilerin camiye girebilmesi adına rampa yapılması yerine avluda barandalı bir alan ayrıldı orası da soğuk olunca engelliler güneş gören yerde..

03-12-2018 16:51

Haber: Hasan RAY/ URFADASİN.COM

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde camş avlusunda namaz kılmak zorunda kalan engelli vatandaşlar soğuktan korunmak için güneş gören yerde namaz kılmak için saf tuttu. Şanlıurfa’nın ve Türkiye’nin en gözde dini merkezlerinden biri olan Eyyüp Peygamber Makamındaki camide namaz kılmak isteyen engelli vatandaşlar için rampa yapmak yerine ikinci sınıf vatandaş gibi dışarıda brandalı alan yapıldı. Camide cemaatle bütünleşmek isteyen engellilere adeta engel olunuyor.

Engelliye uygunluk sıfır

Türkiye ve Şanlıurfa’da her gün bir çok sorun ile karşılaşan engelli vatandaşlar sorun yaşamaya devam ediyor. Devlet kurumları başta olmak üzere bir çok alanda istedikleri yerlere ulaşamayan engelli vatandaşlar, artık ibadet etmek için bile büyük bir mücadele veriyor. Kent genelinde camilerin çoğunda engelliye uygunluk sıfır iken il müftülüğünün brandalı önlemi tepkilere neden oluyor.

Minare dibinde namaz kılıyoruz

Cami cemaatiyle birlikte namaz kılmak istediklerini söyleyen engelli vatandaşlar, “Biz namazımızı sürekli bu gördüğünüz minare dibinde kılıyoruz. Defalarca dile getirdik; bizler camilere girmek istiyoruz. Sadece burada değil Balıklıgölde de engelli rampası istiyoruz. Bu sorunumuz yıllardır böyle süregeliyor. Sadece bu değil; bir çok alanda ciddi manada sorunlar yaşıyoruz.” dedi.

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.