07-Aralık-2021 - Salı

Evlerde Öksürüğe Tedavi Yöntemi

17-10-2021 00:18

Eczanelerde markasına göre fiyatları farklılık gösteren öksürük şurupları evlerimizde bulunan malzemelerle yapılabiliyor. Bunun için gerekli olan zencefil, bal, 2 limon ve su. Bu karışım kuru öksürüğü kısa sürede bitiriyor.Öksürük, vücudun balgam veya yabancı tahriş edici maddeleri boğazdan temizlemek için kullandığı bir refleks aktivitesidir. Akciğerlerden havanın hızlı bir şekilde atılması şeklinde gerçekleşir. Sık sık gerçekleşen öksürük ise insanı rahatsız eden unsurların başında gelmektedir. Çare olarak en yakın eczaneye gidip, ücretini ödeyerek aldığımız öksürük şurubunu belli saat aralıklarında içerek hastalığı yenmeye çalışırız.
Ancak öksürük şurubunu evlerimizde de üretebiliriz. İşte doğal ev yapımı öksürük şurubunun malzemeleri, tarifi ve yapılışı. 
Zencefil, ham bal, 2 limon ve su.
Zencefil
Zencefil, doğal bir dekonjestan görevi görür. Ayrıca antiinflamatuar, antioksidan, antiviral ve antibakteriyel özellikleri sayesinde boğaz ağrısını hafifletir. Oleoresin adı verilen ve öksürüğü önleme yeteneklerine sahip bir bileşeni vardır, bu da öksürüğü önlemeye ve rahatlatmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.
Bal
Bal, boğazı yatıştırarak öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olan başka bir şifa kaynağı. Ayrıca, üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olan antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.
Limon
Limon suyu, yüksek C vitamini içeriği nedeniyle öksürükleri bastırmak ve soğuk algınlığı ile savaşmak için faydalıdır. Güçlü bir antioksidan görevi görür ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca limon, enfeksiyonlarla savaşmak için antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.
Ev yapımı öksürük şurubu yapılışı:
1. Bir parça zencefil kökünü soyun ve dilimler halinde kesin.
2. İki taze limonun kabuğunu rendeleyin.
3. Bir tencereye 1 bardak su dökün.
4. 1/4 bardak zencefil ekleyin.
5. Bir buçuk ya da 2 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi ekleyin.
6. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika kaynatın.
7. Karışımı süzün ve bir kenara koyun.
8. Bir tencereye 1 bardak balı dökün ve kısık ateşte ısıtın ama kaynamasına izin vermeyin.
9. Önceden süzülmüş zencefilli karışımı karıştırın.
 

Urfadasın Haber              

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan
Şanlıurfa Haberleri, Güncel Haber sitesi, Urfadasın sorumlu değildir.